BSD Daemon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maskotka BSD autorstwa phk

BSD Daemon (stgr. δαίμων daimon dosł. „ten, który coś rozdziela” lub „ten, który coś przydziela”, także: nadprzyrodzona potęga, łac. daemon) – maskotka systemów operacyjnych 4.2BSD, 4.3BSD i BSD4.4, od pierwszego wydania przyjęta przez wywodzący się od nich FreeBSD[1][2].

Zwykle przedstawiany jako postać przypominająca diabełka w trampkach trzymającego w ręku trójząb (ang. pitchfork), w nawiązaniu do uniksowej funkcji fork(), czasami z aureolą nad głową (OpenBSD) lub w kasku inżyniera (NetBSD). Daemon nie ma oficjalnego imienia, nazwy. Popularnie określany jest jako beastie (przez inspirację amerykańską wymową skrótu B-S-D), czasem Chuck.

Autorem pierwszych wersji graficznych był John Lasseter, pomysłodawcą i właścicielem praw autorskich jest Marshall Kirk McKusick, jeden z twórców BSD z laboratoriów CSRG Uniwersytetu Berkeley[1]. Mianem Daemon book określano drukowane podręczniki systemów BSD (4.3 i 4.4), pełny tytuł The Design and Implementation of the 4.3BSD UNIX Operating System – noszące na okładce właśnie obraz BSD daemona[3].

Daemon od strony technicznej jest w systemach Unix nazwą programów lub procesów działających niezauważalnie w tle i wykonujących czynności usługowe na rzecz systemu i klientów (np. named - skrót od name daemon, serwer nazw DNS). Stał się przez to synonimem niewidzialnej, pożytecznej siły (vide slogan FreeBSD: The power to serve – Moc do usług) działającej w interesie użytkowników – w przeciwieństwie do zdiabolizowanego przez chrześcijaństwo demona, interpretowanego jako zła siła.

Także ze względu na wybuchające co jakiś czas wokół daemona religijne kontrowersje w środowiskach BSD można dostrzec oficjalny trend odchodzenia od wykorzystywania go jako graficznego identyfikatora tych projektów informatycznych. Od pewnego czasu OpenBSD posługuje się jako logo wizerunkiem pancernej rybki zwanej Blowfish w nawiązaniu do nazwy wydajnego algorytmu kryptograficznego. Od roku 2004 NetBSD używa nowego, oficjalnego logotypu a FreeBSD rok później[4]. Wśród wielu sympatyków systemów spod znaku daemona kroki te spotkały się z nieprzychylnym przyjęciem jako wyznacznik myślenia w kategoriach czysto marketingowych i kapitulacja wobec ignorancji i nieporozumień.

        ,    ,     
        /(    )`    
        \ \___  / |    
        /- _ `-/ '    
       (/\/ \ \  /\    
       / /  | `  \    
       O O  ) /  |    
       `-^--'`<   '    
       (_.) _ )  /    
       `.___/`  /     
        `-----' /     
  <----.   __ / __  \     
  <----|====O)))==) \) /====   
  <----'  `--' `.__,' \     
        |    |     
         \    /    /\
      ______( (_ / \______/ 
     ,' ,-----'  |     
     `--{__________)     

ASCII-Art[edytuj | edytuj kod]

Beastie przedstawione w ASCII-Art podobnie jak na ekranie startowym FreeBSD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b The BSD Daemon, www.freebsd.org [dostęp 2019-07-01].
 2. USENIX, www.mckusick.com [dostęp 2019-07-01].
 3. The FreeBSD Project | FreeBSD Related Publications (ang.). [dostęp 2021-04-08].
 4. New FreeBSD Logo Chosen – OSnews (ang.). [dostęp 2021-04-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]