Bałutka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bałutka
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 7,5 km
Źródło
Miejsce Park im. Szarych Szeregów w Łodzi
Ujście
Recypient Łódka
Miejsce Park na Zdrowiu
Współrzędne 51°45′59,8″N 19°24′16,4″E/51,766611 19,404556
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
ujście
ujście

Bałutka (dawniej Jamnica[1]) – rzeka w zlewni Odry, dopływ Łódki, na całej długości swego biegu przepływająca przez miasto Łódź[2].

Początkowy odcinek rzeki jest skanalizowany, pełniący rolę kolektora odprowadzającym wody opadowe z przelewów burzowych, m.in. z osiedla im. Władysława Reymonta na Teofilowie. Od al. Włókniarzy aż do ujścia do rzeki Łódka płynie jako uregulowana rzeka[1].

Zawsze była rzeczką bardzo małą, ale równie kapryśną jak Łódka. Nie miała większego znaczenia gospodarczego, w pobliżu rejonu przepływu jej koryta zbudowano kilka małych i dwa większe obiekty produkcyjne: Hausler (cegielnie przy ul. Hipotecznej 13 i Pojezierskiej 60), Buhle – bawełna i półjedwab (Hipoteczna 15), Hasler – browar ul. Zawiszy Czarnego 28, Lindenfeld i Steinemann – farbiarnia i wykończalnia bawełny (Siewna 15 – późniejsza VERA).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Urząd Miasta Łodzi Biuro Analiz Medialnych i Wydawnictw: Ilustrowana encyklopedia historii Łodzi. [dostęp 2011-02-03].
  2. B. Wysmyk Lamprecht, A. Stobińska, K. Jach, M. Miłosz: Opracowanie ekofizjograficzne sporządzone na potrzeby Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi. [dostęp 2011-02-03].