Przejdź do zawartości

Ba-neb-dżed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ba-neb-dżed
bóg płodności
Ilustracja
Banebdżed – malowidło z grobowca w Doliny Królów (późny okres Nowego Państwa)
Występowanie

mitologia egipska

Wcielenie zwierzęce

baran, kozioł

Teren kultu

Mendes

Rodzina
Żona

Hatmehit

Dzieci

Harpokrates

Banebdżed (Benebdżed) – staroegipskie bóstwo płodności, przedstawiane w postaci barana, kozła, także w postaci antropomorficznej.

Imię jego dosłownie znaczyło „baran, pan Dżedu”[1] lub „ba, pan Dżedu”[2]. W mitologii egipskiej pojawił się w kontekście mitu o walce Seta i Horusa o spuściznę po Ozyrysie. Z Setit (Sehel), gdzie rządził, został przywołany przez Atuma na zebranie Wielkiej Dziewiątki bogów dla rozsądzenia sporu. Nie podjął się wydania wyroku, doradził jednak, ażeby pisemnie zapytano o radę boginię Neit[3].

Głównym ośrodkiem kultu Banebdżeda było Mendes (egip. Pi-bi-neb-Dżedet) w Delcie, choć jako potężne prabóstwo płodności obdarzano go czcią w całym państwie[4]. Obok niego oddawano tam cześć jego małżonce – bogini-rybie Hatmehit i synowi – Harpokratesowi[1][2]. W Delcie uważany był za dziadka Imhotepa (tę rolę przypisano mu w procesie deifikacji boskiego lekarza)[5]. Już w okresie Średniego Państwa barana z Mendes uznawano też za ba Ozyrysa[6].

Początkowo Banebdżed przedstawiany był pod postacią barana (w Mendes zachowało się cmentarzysko baranów pogrzebanych w sarkofagach)[1][2]. Od czasów Ramessydów wyobrażano go jako kozła[1]. Gdy został antropomorfizowany, kozioł w dalszym ciągu pozostał jego postacią zwierzęcą. W Epoce Późnej utożsamiany był z Ozyrysem, Grecy nazywali go Mendesem i identyfikowali z Panem[4]. Niekiedy też utożsamiano go z Chnumem[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d A. Dembska: Kultura starożytnego Egiptu. Słownik. s. 28.
  2. a b c G. Hart: A Dictionary of Egyptian Gods and Goddesses. Routledge, s. 52–53.
  3. J. Lipińska, M. Marciniak, Mitologia starożytnego Egiptu, s. 115.
  4. a b J. Lipińska, M. Marciniak, Mitologia starożytnego Egiptu, s. 191.
  5. G. Hart, Mity egipskie, s. 76.
  6. M. Lurker, Bogowie i symbole starożytnych Egipcjan, s. 55.
  7. G. Pinch: Egyptian Mythology. A Guide to the Gods, Goddesses, and Traditions of Ancient Egypt. s. 114–115.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]