Przejdź do zawartości

Baarle-Hertog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baarle-Hertog
Ilustracja
Sint Remigiuskerk w miejscowości Baarle-Hertog
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Flandria

Prowincja

Antwerpia

Dystrykt

Turnhout

Siedziba

Baarle-Hertog

Burmistrz

Leo Van Tilburg

Powierzchnia

7,48 km²

Populacja (2013)
• liczba ludności


2610

• gęstość

349 os./km²

Numer kierunkowy

014

Kod pocztowy

2387

Plan Baarle-Hertog
Plan Baarle-Hertog
Położenie na mapie
Położenie na mapie
51°27′N 4°56′E/51,450000 4,933333
Strona internetowa

Baarle-Hertog (fr. Baerle-Duc) – miejscowość i gmina w Belgii, w Regionie Flamandzkim, w prowincji Antwerpia, położona przy granicy belgijsko-holenderskiej. Wraz z holenderską miejscowością Baarle-Nassau stanowi jeden organizm miejski, tzw. Baarle.

Granica państwowa na terenie obu gmin stanowi skomplikowany układ enklaw i eksklaw – Baarle-Hertog obejmuje 22 eksklawy na terytorium Holandii (oraz 4 fragmenty w zasadniczym terytorium Belgii), Baarle-Nassau zaś 7 eksklaw w eksklawach belgijskich oraz jedną eksklawę we właściwym terytorium Belgii. Granica na terenie obu miejscowości ma się nijak do układu ulic – w wielu miejscach granica biegnie środkiem lub skrajem ulicy, przecina je w dowolnym miejscu. Również zabudowania nie są zdeterminowane przebiegiem granicy belgijsko-holenderskiej – wiele budowli, zarówno domów prywatnych, jak i sklepów, kawiarni, warsztatów, postawionych jest na samej granicy[1]. O przynależności państwowej budynku decyduje to, po której stronie granicy znajdują się główne drzwi wejściowe, co jest zaznaczone na tabliczce z numerem domu, która jest albo w barwach holenderskich, albo ma małą flagę belgijską[2]. W miejscowości znajduje się także dom, którego drzwi wejściowe leżą dokładnie pośrodku granicy. Władze wielokrotnie próbowały przekonać właściciela do przesunięcia drzwi, jednakże ten się nie zgodził i obecnie budynek ma podwójną numerację – po jednej stronie drzwi widnieje belgijski numer 2, a po drugiej holenderski 19[1].

Poza główną miejscowością Baarle-Hertog, w gminie położone są także miejscowości: Akkers, Gel, Ginhoven, Grens, Kastelein, Oordeel, Tommel, Zondereigen[3].

Pod względem statystycznym obszar gminy podzielony jest na 6 sektorów[4]:

  • BAARLE-HERTOG-CENTRUM
  • BAARLE-HERTOG-DORP NOORD-MOLENBA
  • BAARLE-HERTOG-DORP ZUID
  • BAARLE-HERTOG-LANDELIJK-ENCLAVES
  • ZONDEREIGEN
  • GINHOVEN-GEL-ENCLAVES
Granica holendersko-belgijska między Baarle-Nassau i Baarle-Hertog
Granica przechodząca przez kawiarnię
Fragment granicy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Front door. baarle-hertog.be. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.). baarle-hertog.be. [dostęp 2016-01-20].
  2. Maciej Zych: Baarle-Hertog i Baarle-Nassau, czyli belgijsko-holenderska zabawa w puzzle. geozeta.pl. s. 2. [dostęp 2013-05-05]. (pol.).
  3. Topografische Kaart van Belgie 1:10 000 – dostęp:[1].
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2012-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].