Bab al-Mandab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bab al-Mandab
‏باب المندب‎
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne cieśniny
Państwo

 Jemen
 Dżibuti
 Erytrea

Lokalizacja

Ocean Indyjski

Akweny
• Łączy wody
• Z wodami


Morza Czerwonego
Zatoki Adeńskiej

Lądy
• Oddziela
• Od


Afrykę
Półwyspu Arabskiego

Wymiary
• długość
• szerokość


50 km
26 km

Wyspy

Perim
Dumajra

Mapa cieśniny
Położenie na mapie Jemenu
Mapa konturowa Jemenu, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Bab al-Mandab”
Ziemia12°35′N 43°20′E/12,583333 43,333333

Bab al-Mandab (arab. باب المندب, dosł. „Brama Łez”, „Wrota łez”) – cieśnina pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim należącym do Azji, łącząca Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim (Zatoka Adeńska). Jest to ważny punkt żeglugowy na trasie EuropaDaleki Wschód, zwłaszcza od czasu otwarcia Kanału Sueskiego.

Nazwa cieśniny związana jest z niebezpieczeństwami, na jakie natrafiały przepływające tędy statki. Natomiast według legendy arabskiej nazwa ta odnosi się do wielkiej liczby osób, które utonęły w czasie trzęsienia ziemi, które doprowadziło do oddzielenia Afryki od Azji.

Widok od strony Półwyspu Arabskiego

Długość cieśniny wynosi ok. 50 km, a szerokość w najwęższym miejscu ok. 26 km. Położona na środku wyspa Perim dzieli ją na dwie części Bab Iskandar (Cieśnina Aleksandra) i Dact al-Majun. W obu cieśninach występują silne prądy morskie, zarówno powierzchniowe, jak i podwodne. W roku 2008 media doniosły, iż istnieje plan budowy największego na świecie mostu nad cieśniną, pomiędzy Jemenem a Dżibuti. Inwestycja miałaby być finansowana przez firmy z Jemenu, Francji i Arabii Saudyjskiej[1]. Wody cieśniny na całej szerokości stanowią morze terytorialne państw nadbrzeżnych, a żegluga odbywa się na zasadach prawa przejścia tranzytowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tarek Bin Laden’s Red Sea bridge, news.bbc.co.uk [dostęp 2013-10-21] (ang.).