Baba-Dziwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baba-Dziwo. Tragikomedia w 3 aktachtragifarsa, groteska Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Sztuka ta została wystawiona w roku 1938.

Przegląd treści[edytuj | edytuj kod]

Baba-Dziwo jest ciętą satyrą na Adolfa Hitlera i jego sposób rządzenia. W utworze ukazano ludzi kierujących się darwinowskim dążeniem do podtrzymania gatunku, żyjących w systemie totalitarnym, w którym wprowadzić można każdy nakaz, nawet najbardziej absurdalny. Pisarka posłużyła się metaforą mrowiska jako społeczeństwa. Bohaterowie zostali postawieni w obliczu bezwzględnej dyktatury i walki o wolność.

Ważniejsze realizacje teatralne[edytuj | edytuj kod]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy sztukę tę wystawiono w roku 1938 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, a reżyserii podjął się Wacław Radulski. Spektakl okazał się ważnym wydarzeniem artystycznym, otrzymał świetne recenzje krytyków i uznanie publiczności. Mimo że dyktatorem w sztuce jest kobieta, to wiele szczegółów odnosić się mogło jedynie do ówczesnej III Rzeszy. Z uwagi na te ewidentne aluzje do Hitlera i jego totalitarnej polityki spektakl spotkał się z ostrym sprzeciwem ambasady niemieckiej. Warszawska premiera sztuki odbyła się już podczas pierwszych dni wojny we wrześniu 1939 roku.

Inne spektakle[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Baba-Dziwo”, premiera [dostęp 2019-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]