Przejdź do zawartości

Baba ghanoush

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gotowa potrawa – polana oliwą z dodatkiem pietruszki i czosnku; widać również ziarna sezamu

Baba ganoush, baba gannoush, baba ghannouj lub baba ghannoug (arab. بابا غنوج DIN: bābā ġanūj) – danie kuchni arabskiej, popularna na Bliskim Wschodzie (Liban, Syria) i w Egipcie potrawa w formie pasty lub dipu, której podstawowym składnikiem są bakłażany i sezam. Pastę tę je się najczęściej z pieczywem nakładaną na placki chlebowe pita lub khubz, lub dodając ją do warzyw lub grilowanych mięs. W polskich warunkach może posłużyć jako baza do kanapek. W Egipcie baba ganoush bywa podawana jako danie główne z ziarenkami z owocu granatu[1][2].

Baba ghanoush


Podstawowa, prosta baba ganoush składa się z miąższu upieczonego bakłażana, którego charakterystycznym dodatkiem jest sezam w formie pasty tahini, całość doprawia się sokiem z cytryny, oliwą i solą. Wśród przypraw spotyka się czasem również rozgnieciony czosnek, utartą cebulę, nać pietruszki, miętę, kmin rzymski, paprykę.

Gotowa pasta ma jednolity kolor białawy albo żółtawo-kremowy i podawana jest na zimno. Można ją łatwo przygotować w domowych warunkach, ale bywa też sprzedawana w handlu jako gotowy produkt spożywczy[3].

Podobną bliskowschodnią potrawą na bazie tego samego warzywa, ale nieco inaczej przygotowaną jest mutabbel. W innych regionach świata zbliżone pasty bakłażanowe to m.in.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Egyptian Cuisine and Recipes na egyptian-cuisine-recipes.com
  2. Harry G. Nickles Recipes: The Cooking of the Middle-East, seria Foods of the World, Time-Life International, Amsterdam 1970.
  3. Baba ganoush w sklepie internetowym fabrykasmakow.pl w puszkach importowanych z Libanu. fabrykasmakow.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]., dostęp 2010-08-11