Babcia klozetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowe stanowisko pracy babci klozetowej (Bruksela, Belgia).
W niektórych toaletach publicznych zestaw towarów i usług dodatkowych oferowanych przez babcie klozetowe może być bardzo szeroki.

Babcia klozetowa – potoczne określenie osoby pracującej w ubikacji publicznej w charakterze kasjera, odpowiedzialnej też za zachowanie higieny. W ubikacjach, które są samodzielnym budynkiem ważną sprawą jest także pilnowanie porządku i ochrona lokalu przed dewastacją.

W zależności od kontekstu może być to określenie neutralne, żartobliwe lub złośliwe.

Męskim, żartobliwym odpowiednikiem babci klozetowej jest "kałboj" (lub w rzadziej spotykanej wersji: kałboy)[1]. W Polsce praca ta jest mocno sfeminizowana, w związku z czym spotkanie "dziadka klozetowego" jest raczej zjawiskiem rzadkim.

Babcia klozetowa w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • Etiuda filmowa Romana Polańskiego "Gdy spadają anioły" przedstawia (w reminiscencjach) historię babci klozetowej
  • Babcia klozetowa jest bohaterką piosenki Wielka miłość do babci klozetowej (określana też mianem klozet babci) zespołu Big Cyc
  • Babcie klozetowe były bohaterkami dowcipów (- Jak się nazywa amerykańska klozet babcia? – Pisuardessa.), nierzadko politycznych (babcia klozetowa zdająca egzamin z wiedzy zawodowej oraz znajomości marksizmu-leninizmu)
  • Pracujące w toalecie klubu sportowego "Tęcza", a de facto zajmujące się głównie piciem herbaty i komentowaniem poczynań Ryszarda Ochódzkiego i jego współpracowników, bohaterki filmu Miś.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień z życia pracownika miejskiego szaletuGazeta Wyborcza, dodatek "Gazeta Praca", wyd. z dn. 6.7.2007