Bacytracyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bacytracyna
Wzór strukturalny
Wzór strukturalny
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C66H103N17O16S
Masa molowa 1422,69 g/mol
Wygląd biały lub prawie biały, higroskopijny proszek
Identyfikacja
Numer CAS 1405-87-4
PubChem 6714010[1]
DrugBank DB00626[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC D06 AX05
R02 AB04
J01 XX10

Bacitracyna – mieszanina organicznych związków chemicznych z grupy antybiotyków polipeptydowych wytwarzanych przez pewne szczepy Bacillus subtilis lub Bacillus licheniformis. Głównymi składnikami są bacytracyny A, B1, B2 i B3. Wykazują działanie bakteriobójcze wobec bakterii Gram-dodatnich. Nie działają na Pseudomonas aeruginosa i Enterobacteriaceae.

Mechanizm działania[edytuj]

Zakłóca syntezę ściany komórkowej bakterii. Hamuje defosforylację nośnika lipidowego (baktoprenolu, inaczej undakarpenolu), uniemożliwiając mu wzięcie udziału w jednej z reakcji prowadzących do syntezy składników niezbędnych do budowy ściany komórkowej.

Zastosowanie[edytuj]

Bacytracyna zawarta jest w maściach: Tribiotic i Multibiotic

Bacytracyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest zatem przeznaczona do stosowania miejscowego. Doustnie podaje się ją tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba wyjałowienia przewodu pokarmowego.

Stosuje się miejscowo w zakażeniach skóry i błon śluzowych gronkowcami i paciorkowcami, w leczeniu rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Rzadko w gronkowcowym zapaleniu jelit.

Niektóre z jej analogów wykorzystywane są w leczeniu wirusowych zakażeń – hamując powstawanie agregatów w dołeczkach opłaszczonych klatryną, przyczyniają się do zmniejszenia endocytozy cząstek wirusa.

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.