Bad Nauheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bad Nauheim
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Hesja
Powierzchnia 32,55 km²
Wysokość 148 m n.p.m.
Populacja (2015-12-31)
• liczba ludności
• gęstość

31630[1]
965,7 os./km²
Nr kierunkowy 06032
Kod pocztowy 61231
Tablice rejestracyjne FB, BÜD
Plan Bad Nauheim
Położenie na mapie Hesji
Mapa lokalizacyjna Hesji
Bad Nauheim
Bad Nauheim
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bad Nauheim
Bad Nauheim
Ziemia50°22′N 8°45′E/50,366667 8,750000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Bad Nauheim – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Wetterau. Leży u podnóża gór Taunus.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze osady na terenie obecnego Bad Nauheim pojawiły się ponad 4 tys. lat temu. Tereny te zamieszkiwały plemiona celtyckie. W księgach klasztoru Seligenstadt z roku 900 wpisano osadę Niwiheim. Ta niewielka osada rozkwitła w momencie, kiedy rozpoczęto pozyskiwanie soli z licznych źródeł bogatych w solankę. Pod koniec lat 90. XX wieku w centrum miasta odkryto fragmenty celtyckich instalacji do produkcji soli. Dzięki dużemu zasoleniu doskonale zachowały się drewniane systemy rur i cystern.

W połowie XIX wieku wraz z nowymi trendami w medycynie, zwłaszcza w balneologii, zaczęto wykorzystywać miejscowe źródła do kąpieli zdrowotnych. Dodatkowo odkrycie leczniczego działania dwutlenku węgla zawartego w solankach spowodowało, że Bad Nauheim stopniowo stawało się ulubionym kurortem dla ludzi z chorobami płuc, serca i układu krążenia.

Kluczowym faktem dla rozwoju miasta było to - że w następstwie wojny prusko-austriackiej - ziemie, na których jest ono położone przypadły Wielkiemu Księstwu Hesji i to właśnie dwór książęcy intensywnie, ogromnym nakładem kosztów rozbudowywał kurort. W tym okresie, w roku 1869 Nauheim otrzymało przedrostek „Bad” (pol. zdrój).

Bad Nauheim Sprudelhof, na drugim planie budynek dworca kolejowego

Opinię ostatniego wielkiego księcia Hesji i Renu Ernsta Ludwiga, wielkiego znawcy sztuki, że gospodarka powinna rozwijać się równolegle ze sztukami pięknymi, skrzętnie wykorzystano przy rozbudowie uzdrowiska.

Pod nadzorem książęcego inspektora budowlanego Wilhelma Josta powstały w latach 19011912 piękne secesyjne łaźnie, domy zdrojowe oraz budynki gospodarcze harmonijnie łączące codzienne życie i prace mieszkańców Bad Nauheim ze zdrojową funkcją miasta.

Budowle[edytuj | edytuj kod]

Symbolem Bad Nauheim jest Sprudelhof – ogromny kompleks zdrojowy rozbudowany w latach 1905-1912, który zasilany trzema gorącymi źródłami obsługiwał kuracjuszy w 240 łaźniach i pokojach do kąpieli i masaży oraz w luksusowej łaźni książęcej. By usprawnić pracę obsłudze oraz by nie przeszkadzać kuracjuszom wszystkie łaźnie zostały połączone skomplikowaną siecią podziemnych przejść służących do transportu urządzeń i do wywożenia zużytych ręczników i brudnej bielizny do pralni.

Kompleks ten jest jednym z symboli niemieckiej secesji i głównie z tego powodu Bad Nauheim zostało włączone do sieci europejskich miast secesyjnych Réseau Art Nouveau Network.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Ludzie urodzeni w Bad Nauheim[edytuj | edytuj kod]

Osobistości[edytuj | edytuj kod]

  • Elvis Presley podczas służby wojskowej mieszkał w Bad Nauheim od 1 października 1958 do 2 marca 1960. Początkowo mieszkał w hotelu Villa Grunewald, a ostatni rok w wynajętym domu przy ulicy Goethestr. W Bad Nauheim jest plac jego imienia oraz pomnik upamiętniający jego pobyt.
  • Franklin Delano Roosevelt (późniejszy 32. prezydent USA) część dzieciństwa spędził w Europie, z czego w latach 1891-1896 często towarzyszył rodzicom podczas ich kuracji w Bad Nauheim. Podczas pierwszego pobytu, przez około sześć tygodni, uczęszczał do tutejszej szkoły[4].

Polskie ślady w Bad Nauheim[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto mieszkał jesienią roku 1906 w willi przy Lessingstraße. Na budynku umieszczona jest tablica upamiętniająca jego pobyt.
  • Alfred Biedermann zmarł w Bad Nauheim 29 sierpnia 1936 (pochowamy, po kremacji, na cmentarzu ewangelickim w Łodzi, jeden z najpoważniejszych łódzkich fabrykantów, współtwórca miejskiej i podmiejskiej komunikacji w Łodzi, długoletni prezes zarządu Towarzystwa „Saturn” w Czeladzi).

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • 26 września 1911 na Międzynarodowym Kongresie Balneologicznym w Bad Nauheim po raz pierwszy zdefiniowano pojęcie wody mineralnej[8].
  • Elvis Presley jedną ze swoich piosenek zatytułował „Bad Nauheim Medley” a na okładce płyty „A Big Hunk O' Love” jest zdjęcie Elvisa na tle bramy zamkowej w Bad Nauheim.
panorama miasta od zachodu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]