Bad Sulza (KL)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Resztki fundamentów obozu w Bad Sulza

Konzentrationslager Bad Sulzaniemiecki obóz koncentracyjny założony w 1933 w miasteczku wypoczynkowo-sanatoryjnym Bad Sulza, w Turyngii, w Niemczech. Funkcjonował do kwietnia 1937, a później ponownie od 1940 do 1945 jako Stalag.

Historia obozu[edytuj | edytuj kod]

Spośród głównych obozów KL Bad Sulza stanowi jeden z najmniej znanych i najsłabiej rozpoznanych obozów koncentracyjnych. Obóz został założony w chwili dojścia nazistów do władzy, w oparciu o doświadczenia z obozu w Dachau. Funkcjonował przy sanatorium dla nazistów, w szczególności dla SS.

Więźniowie i ofiary[edytuj | edytuj kod]

Więźniami przed wojną byli w większości Niemcy: opozycja polityczna, Żydzi, Świadkowie Jehowy, homoseksualiści i inne grupy osób uznane za aspołeczne i nieprzydatne przez III Rzeszę. Więźniowie pracowali niewolniczo zwłaszcza przy konstrukcjach drogowych, w okolicznym kamieniołomie, jak i przy rozbudowie struktury sanatorium. Liczbę więźniów szacuje się na około tysiąc osób. Liczba ofiar nie jest oszacowana.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Od 1940 do 1945 znajdował się tu obóz jeniecki Stalag IX C, w którym przebywało w całym okresie wojny ok. 50 tysięcy jeńców: żołnierzy polskich – jeńców po wrześniu 1939, żołnierzy powstania warszawskiego, a także jeńców rosyjskich, których część wymordowano.

Dzieje powojenne[edytuj | edytuj kod]

Na dawnym terenie obozu znajduje się obecnie basen kąpielowy a jego istnienie upamiętnia jedynie, niezbyt eksponowana, niewielka tablica informacyjna. Nie istnieje żadne muzeum poświęcone dziejom obozu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]