Badis błękitnopłetwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Badis błękitnopłetwy
Badis badis[1]
(Hamilton, 1822)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd okoniowce
Rodzina badisowate
Rodzaj Badis
Gatunek badis błękitnopłetwy
Synonimy
  • Badis buchanani Bleeker, 1853
  • Cychla fasciata (Swainson, 1839)
  • Labrus badis Hamilton, 1822
  • Labrus fasciata Swainson, 1839
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Badis błękitnopłetwy[3] (Badis badis) – gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny badisowatych (Badidae). Bywa hodowany w akwariach.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Żyje w rzekach, stawach i rowach oraz na bagnach w dorzeczu Gangesu (od stanu Himachal Pradesh do ujścia rzeki), w dolnym biegu Brahmaputry, dorzeczu rzek Mahanadi i Mekong. Notowany w Bhutanie, Indii, Bangladeszu, Nepalu, w Tajlandii, Mjanmie i Pakistanie.

Cechy morfologiczne[edytuj | edytuj kod]

26–28 kręgów. 25–27 łusek wzdłuż linii bocznej; u podstawy płetwy ogonowej 19–20 łusek. Na pierwszej parze łuków skrzelowych 5–9 wyrostków filtracyjnych. otwór gębowy położony końcowo. W płetwie grzbietowej 15–17 twardych promieni oraz 7–10 miękkich; w płetwie odbytowej 6–8 miękkich promieni. Płetwa ogonowa zaokrąglona. W płetwach piersiowych zazwyczaj 12 promieni.

Na bokach ciała występują wielobarwne plamki w kolorze żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Są one w różnych odcieniach zależnych od stany w jakim znajduje się ryba, skład i temperatura wody. Ubarwienie płetw błękitnoniebieskie z ciemnymi plamami w jej dolnej części.

Jest gatunkiem spokojnym, wykorzystywanym w celach poznawczych nad zachowaniem się ryb. Dorasta do 8 cm długości. Okres żywotności to 2-3 lata.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 23–26°C
Twardość wody średnia 5–15
Skala pH 6–7
pokarm żywy, skorupiaki, owady
Uwagi

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

W okresie zbliżania się pory godowej następują walki samców o terytorium i przewagi nad innymi. Po wyborze samiec bierze w opiekę samicę i miejsce przyszłego tarła. Tarło odbywa się nad kamieniem, niekiedy w grocie czy nawet tylko w małym dołku. ikrą w ilości do 60 do nawet 300 sztuk ziaren opiekuje się wyłącznie samiec, samicę należy odizolować.

Narybek wylęga się po ok. dwóch dobach. Wielkością nie przekracza 1 mm. Po 3–4 dniach po zużyciu zawartości pęcherzyka żółtkowego młode ryby zaczynają poszukiwać pożywienia, na które składa się mikroplankton. Z początku płochliwe chowają się pośród kryjówek z roślin, kamieni i grot.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Badis badis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Badis badis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Nazewnictwo ryb egzotycznych, AKWARIUM, Nr 1-2/70

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]