Przejdź do zawartości

Badoo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Badoo
Logo Badoo
Logo programu
Pierwsze wydanie listopad 2006
Aktualna wersja stabilna 5.323.0
(25 lipca 2023) [±]
System operacyjny iOS, Android
Rodzaj serwis społecznościowy
Strona internetowa

Badoo – rosyjska aplikacja randkowa, która została uruchomiona w 2006 roku i jest obecnie najpopularniejszą aplikacją randkową w Polsce (stan na grudzień 2021)[1] oraz drugą najczęściej pobieraną aplikacją randkową na świecie (stan na maj 2021)[2]. Badoo jest serwisem freemium, który oferuje członkom dodatkowe subskrypcje premium. Aplikacja dostępna jest w Apple App Store, Google Play i Huawei AppGallery oraz w internecie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Badoo zostało założone przez przedsiębiorcę Andrieja Andriejewa i uruchomione w 2006 roku[3]. W 2014 roku Andriej nawiązał współpracę z Whitney Wolfe Herd i zainwestował w jej ideę stworzenia aplikacji randkowej zbudowanej z myślą o kobietach. Doprowadziło to do stworzenia i uruchomienia Bumble w 2014 roku[4]. W czerwcu 2019 roku Andriejew skonsolidował Badoo, Bumble i inne aplikacje randkowe pod nową firmą macierzystą o nazwie MagicLab[5]. W listopadzie 2019 roku Andriej sprzedał wszystkie swoje udziały w MagicLab[6] jednemu z wiodących funduszy private equity na świecie, Blackstone[7], i od tego czasu nie jest związany z firmą. W lipcu 2020 roku MagicLab zmieniła nazwę na Bumble Inc[8].

Obecnie Badoo jest własnością i jest zarządzane przez firmę Bumble Inc. Dyrektorem generalnym Bumble Inc. jest Whitney Wolfe Herd. W lutym 2021 roku Bumble weszło na giełdę NASDAQ w USA, a Whitney została najmłodszą w historii kobietą na stanowisku dyrektora generalnego, która wprowadziła firmę na giełdę w Stanach Zjednoczonych[9]. W lutym 2022 roku Bumble Inc. nabyło Fruitz[10], jedną z najszybciej rozwijających się aplikacji randkowych w Europie[11] i pierwszą akwizycję Bumble Inc.

Główne funkcje

[edytuj | edytuj kod]

Badoo zawiera szereg funkcjonalności oraz rozwiązań dbających o bezpieczeństwo, takich jak:

 • Chybił-Trafił – umożliwia przeglądanie profili i znajdowanie dopasowań na podstawie kryteriów wyszukiwania, takich jak odległość, wiek i zainteresowania.
 • Intencje – na Badoo każdy użytkownik musi wybrać, czy używa aplikacji do umawiania się na randki, czatowania, czy szuka stałego związku.
 • Wideo rozmowy – umożliwiają użytkownikom łączenie się w czasie rzeczywistym, po wcześniejszej wymianie wiadomości.
 • Ludzie z okolicy – oddzielna zakładka pozwalająca na przeglądanie profili osób znajdujących się w pobliżu.
 • Zainteresowania – możliwość pokazania pasji i hobby w opisie profilu randkowego, a także wykorzystania ich jako kryteriów w wyszukiwarce Badoo.
 • Filtry – zaawansowane filtry, które pozwalają na wyszukiwanie użytkowników pod kątem intencji, znaków zodiaku, statusu weryfikacji i innych kryteriów.
 • Nastroje – zestaw emotikonek widocznych na profilach, które sygnalizują aktualny nastrój randkowiczów.
 • Body-shaming i mowa nienawiści – Badoo stosuje politykę przeciwko body-shaming, która wyraźnie zabrania obraźliwych komentarzy na temat czyjegoś wyglądu, kształtu ciała, rozmiaru lub zdrowia.  
 • Prośba o selfie – umożliwia zażądanie od rozmówcy natychmiastowego zrobienia zdjęcia podczas czatu. Ogranicza to prawdopodobieństwo bycia oszukanym lub wprowadzonym w błąd za pomocą zdjęć.
 • Weryfikacja zdjęciem – użytkownik Badoo musi zrobić sobie selfie odzwierciedlające określony gest, zanim będzie mógł dołączyć do aplikacji – aby udowodnić, że profil jest autentyczny.
 • Centrum wsparcia – miejsce w aplikacji i na stronie internetowej, z poradami i telefonami zaufania, które pomogą bezpiecznie umawiać się na randki.
 • Personalizacja ustawień bezpieczeństwa – użytkownicy sami decydują, kto może wysyłać do nich wiadomości.

The Truth – blog dla randkowiczów

[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2022 roku Badoo uruchomiło polską wersję swojego globalnego bloga, The Truth, który jest regularnie aktualizowany o nowe treści dotyczące randek i związków[12].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. 2,2 mln Polaków na Tinderze, ponad 700 tys. na Grindrze (TOP10 platform randkowych) [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-03-18] (pol.).
 2. Dating apps: most downloaded worldwide 2021 [online], Statista [dostęp 2022-04-20] (ang.).
 3. James Cook, The reclusive CEO of dating app Badoo on his app's redesign, Bumble, and why he won't IPO any time soon [online], Business Insider [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 4. Tinder rival Bumble is majority-owned by European dating behemoth Badoo [online], TechCrunch [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 5. Andrey Andreev Consolidates Badoo, Bumble, Chappy and Lumen Into New Entity: Magic Lab [online], www.prnewswire.com [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 6. Blackstone to Take Majority Stake in MagicLab, Owner of Bumble and Badoo, at $3 Billion Valuation [online], www.blackstone.com [dostęp 2022-03-18].
 7. World’s Top 10 Private Equity Firms [online], Investopedia [dostęp 2022-04-20] (ang.).
 8. Nicole LaPorte, Bumble hits 100 million users—and has new plans to take over the dating world [online], Fast Company, 15 lipca 2020 [dostęp 2022-04-20] (ang.).
 9. Natasha Dailey, Allana Akhtar, Whitney Wolfe Herd took Bumble public as the youngest female CEO to ever IPO [online], Business Insider [dostęp 2022-04-20] (ang.).
 10. Dating app owner Bumble buys France's Fruitz in first acquisition, „Reuters”, 7 lutego 2022 [dostęp 2022-03-18] (ang.).
 11. Fruitz - Crunchbase Company Profile & Funding [online], Crunchbase [dostęp 2022-04-20] (ang.).
 12. The Truth. badoo.com. [dostęp 2022-04-20].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]