Bagienna Dolina Drwęcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bagienna Dolina Drwęcy
kod: PLB040002
Ilustracja
Krajobraz Bagiennej Doliny Drwęcy
obszar specjalnej ochrony ptaków
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Mezoregion

Dolina Drwęcy,
Garb Lubawski, Pojezierze Dobrzyńskie

Data utworzenia

2004

Powierzchnia

3366,06 ha

Obszary chronione

1 rezerwat przyrody

Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bagienna Dolina Drwęcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Bagienna Dolina Drwęcy”
Ziemia53°16′12″N 19°22′00″E/53,270000 19,366667

Bagienna Dolina Drwęcy (PLB040002) – obszar specjalnej ochrony ptaków w ramach programu Natura 2000 w województwie kujawsko-pomorskim o powierzchni 3366,06 ha. W całości położony na terenie powiatu brodnickiego, głównie w mezoregionie Dolina Drwęcy. Zatwierdzony w 2004 roku[1]. Obszar Bagiennej Doliny Drwęcy (PLB040002) w większości pokrywa się z ostoją ptaków IBA Bagienna Dolina Drwęcy (PL055)[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Bagienna Dolina Drwęcy zajmuje duże zakole rzeki powyżej Brodnicy. Szerokość doliny na tym odcinku wynosi od 0,5 do 3 km, ma ona naturalny charakter, rzeka silnie meandruje, a jej korytu towarzyszą starorzecza i sieć kanałów. Otoczona jest stromymi zboczami, które w większości są zalesione. Dno doliny jest płaskie, bagniste, wiosną zalewane wodami Drwęcy. Oprócz chronionych w Unii Europejskiej łąk trzęślicowych dno zajmują trzcinowiska i turzycowiska. Dużą część doliny porastają zbiorowiska wierzb, olsy, łęgi i bory sosnowe. W obszarze chronionym znajdują się również dolne odcinki Brynicy i Samionki oraz jeziora Sopień i Ostrów[1].

Awifauna[edytuj | edytuj kod]

Ptaki Bagiennej Doliny Drwęcy
Gęś białoczelna
Gęś zbożowa
Gęgawa
Podróżniczek
Żuraw
Derkacz zwyczajny
Bielik zwyczajny
Orlik krzykliwy

Na terenie Bagiennej Doliny Drwęcy stwierdzono występowanie 43 gatunków ptaków wymienionych w załączniku nr 1 dyrektywy ptasiej[3], głównie ptactwa wodnego i wodno-błotnego. Populacja zatrzymujących się tu ptaków wodno-błotnych sięga 20 tys. Spośród nich w trakcie migracji i lęgów licznie występują m.in.:

Mniej liczne gatunki ptaków to m.in.:

Ssaki Bagiennej Doliny Drwęcy
Wydra
Bóbr
Nocek duży
Mopek zachodni

Występuje tu również 10 gatunków zwierząt wymienionych w załączniku nr 2 dyrektywy siedliskowej, m.in.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Największym zagrożeniem dla gniazdowania ptaków jest zarastanie łąk i mokradeł w dolinie. Zagrożeniem jest też zalesianie, obniżenie poziomu wód gruntowych, działania z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz zwiększenie zabudowy[1].

Inne formy ochrony przyrody[edytuj | edytuj kod]

Niemal cała powierzchnia obszaru „Bagienna Dolina Drwęcy” leży w granicach Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy. Ponadto na terenie obszaru znajduje się część rezerwatu przyrody Rzeka Drwęca oraz siedliskowego obszaru Natura 2000Dolina Drwęcy” (PLH280001).

Ścieżka dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dydaktyczna
Wiata i parking
Tablice tematyczne
Wieża widokowa

W centralnej części Nadleśnictwa Brodnica, w miejscowości Bobrowiska znajduje się przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna. Przeznaczona jest wyłącznie do ruchu pieszego, dostępna jest przez cały rok. Jej długość to ok. 800 m, zaczyna się i kończy w tym samym punkcie. Wzdłuż trasy znajduje się wiata, liczne tablice tematyczne oraz wieża widokowa[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Standardowy Formularz Danych – Bagienna Dolina Drwęcy. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2015-06-23].
  2. a b PL055 Marshy valley of the Drweca river. BirdLife Data Zone. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. a b Instytut na rzecz Ekorozwoju: Bagienna Dolina Drwęcy. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)].
  4. Magdalena Wysokińska: Przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Na Bagienną Dolinę Drwęcy". Nadleśnictwo Brodnica, 8.06.2015. [dostęp 2015-10-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]