Bagietka (pieczywo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bagietki

Bagietka – popularna nazwa długiego i cienkiego pieczywa, zwanego też bułką paryską albo francuską. Standardowa bagietka ma 5-6 cm szerokości, 3-4 cm grubości i ok. 1 m długości.

W dzisiejszej formie znana jest dzięki wynalazkowi pieca parowego Augusta Zanga, austriackiego przedsiębiorcy[1]. Założył on w 1839 roku w stolicy Francji piekarnię „Boulangerie Viennoise”, gdzie pieczywo produkowano z użyciem nowej technologii pieczenia pozwalającej na uzyskanie charakterystycznej struktury bagietki, wcześniej znanej już w Austrii[2].

Bagietka uznawana jest za jeden z symboli Francji, a zwłaszcza Paryża. W dużej mierze zawdzięcza to przepisom z 1920 roku zakazującym pracy piekarni w godzinach nocnych od 22:00 do 4:00. Jedynym pieczywem, które można było zdążyć wyprodukować dla klientów były właśnie bagietki[3].

Bagietki używane są najczęściej do robienia kanapek. We Francji bardzo często stanowią podstawę śniadania, kiedy to podawane są wraz z masłem i konfiturami albo moczone są w kawie lub kakao, serwowanych w małych miseczkach.

Skórka bagietki jest chrupiąca i złocista, podczas gdy jej wnętrze jest białe i miękkie, a po ściśnięciu powraca do pierwotnego kształtu (jest to jedno z kryteriów oceny jakości bagietki).

Bagietki nieco szybciej niż inne pieczywa robią się czerstwe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jim Chevallier: About the Baguette: Exploring the Origin of a French National Icon. Createspace Independent Pub, 2004, s. 12. ISBN 978-1-4973-4408-2.
  2. Croissant nie jest francuskim rogalikiem. Tak naprawdę pochodzi z Austrii, Chilli Zet, 7 grudnia 2016 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
  3. Symbol Francji - bagietka, Podróże po Europie [dostęp 2018-04-25] (pol.).