Baileys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Butelka i kieliszek Baileys Irish Cream

Baileys (zarejestrowana jest nazwa handlowa z pominięciem apostrofu) – irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whisky, z dodatkiem wanilii i kakao. Deklarowana przez producenta zawartość alkoholu to 17%. Po raz pierwszy skosztowano Baileysa 27 listopada 1974. Baileys dostępny jest w ponad trzydziestu krajach i należy do czołowych marek koncernu Diageo.

Mleko potrzebne do produkcji likieru pochodzi wyłącznie od około 40 tys. wyselekcjonowanych krów, hodowanych na 1,5 tys. irlandzkich farm[1]. Trzykrotnie destylowana whisky używana przy produkcji likieru pochodzi z najstarszej w Irlandii, 400-letniej destylarni w Bushmills[2].

W Polsce Baileys dostępny jest w szklanych butelkach o pojemnościach 50ml, 200ml, 500ml, 700ml oraz 1000ml. Obecnie w sprzedaży są już nowe warianty smakowe likieru: poza tradycyjnym Baileys Original, kupić można także Baileys Mint Chocolate, Baileys Coffee oraz Baileys Crème Caramel – dostępne także w Polsce. Pod koniec 2010 roku wprowadzono na rynek czwartą wersję smakową, Baileys Hazelnut; we wrześniu 2011 piątą – Baileys Biscotti Flavour[3] a w 2012 szóstą – Baileys Orange Truffle[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]