Bajka o bardzo lekkim chlebie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajka o bardzo lekkim chlebie
Gatunek

spektakl telewizyjny

Rok produkcji

1997

Kraj produkcji

Polska

Język

język polski

Czas trwania

41 minut

Reżyseria

Jan Jakub Kolski

Scenariusz

Jan Jakub Kolski

Główne role

Grażyna Błęcka-Kolska, Ola Ratajczyk, Marek Cichucki, Bronisław Pawlik, Henryk Niebudek, Zdzisław Reczyński, Edward Janaszek, Zdzisław Wenus, Edward Kusztal, Mirosław Bieliński

Muzyka

Waldemar Wróblewski

Zdjęcia

Krzysztof Ptak

Scenografia

Leszek Paul

Kostiumy

Leszek Paul

Nagrody
XII Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny w Płowdiwie

Bajka o bardzo lekkim chlebie – autorski spektakl telewizyjny Jana Jakuba Kolskiego zrealizowany w 1997 roku, nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na XII Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Płowdiwie w Bułgarii (1997).

Przegląd treści[edytuj | edytuj kod]

Pewna rodzina ma problemy z pieczeniem chleba - ostatnią garść mąki porwał wiatr, zboża jest za mało, żeby plony były wystarczające, w dodatku stale ptaki wydziobują posiane ziarna z pola. Głowa rodziny — Jędrzej — za ten niedostatek wini Anioła Stróża. Ten z kolei radzi rodzinie, by ziarna przeznaczone do siewu zmieszać z puchem pochodzącym z anielskich skrzydeł. Poświęca się dla ludzi i użycza im puchu z własnych skrzydeł. Okazuje się to wspaniałym rozwiązaniem - plony są lżejsze i obfitsze, a rodzinie nie brakuje odtąd chleba. Żona Jędrzeja, Malina, chce podzielić się pieczywem z biednymi ludźmi, jednak mąż jej na to nie pozwala. Jędrzej szybko przyzwyczaja się do bogactwa i staje się nieczuły na ludzką krzywdę. Tymczasem szczęście się od niego odwraca, na całą rodzinę spadają nieszczęścia.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]