Bajt Sira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bajt Sira
بيت سيرا
ilustracja
Państwo  Palestyna
 Izrael
Gubernatorstwo Gubernatorstwo Ramallah
Powierzchnia 3,1 km²
Wysokość 260 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

2749
Położenie na mapie Palestyny
Mapa lokalizacyjna Palestyny
Bajt Sira
Bajt Sira
Ziemia31°53′15″N 35°02′39″E/31,887500 35,044167

Bajt Sira (arab. بيت سيرا; hebr. בית סירא) – wieś położona w Gubernatorstwie Ramallah w Autonomii Palestyńskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na zboczach wzgórza na wysokości około 260 metrów n.p.m. w południowo zachodniej części Samarii. Na zachód od wioski przebiega mur bezpieczeństwa stanowiący granicę oddzielającą terytorium Autonomii Palestyńskiej od Izraela.

W jej otoczeniu jest miasteczko gminne Bajt Likja, oraz wioski Saffa, Bajt Ur at-Tahta i Charbasa al-Misbah. Po stronie izraelskiej jest miasto Modi’in-Makkabbim-Re’ut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 wioskę zajęły oddziały jordańskiego Legionu Arabskiego. W trakcie Operacji Danny (10-18 lipca 1948) w obszarze tym doszło do ciężkich walk izraelsko-jordańskich. Po wojnie Bajt Sira weszła w skład terytorium okupowanych przez Transjordanię.

Podczas Wojny sześciodniowej w 1967 wioskę zajęły wojska izraelskie. Bajt Sira znalazła się na okupowanym przez Izrael terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu. Na mocy zawartego w 1993 Porozumienia z Oslo, rok później utworzono Autonomię Palestyńską. Wioska weszła w skład strefy "C", w której cywilną administrację i sprawy bezpieczeństwa nadzorowały służby izraelskie.