Bakarat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gry karcianej. Zobacz też: Baccarat – miasto we Francji.
Baccara Palette.jpg

Bakarat – popularna karciana gra hazardowa szeroko rozpowszechniona w kasynach rozgrywana między bankierem (stałym lub zmiennym – którego wybiera się spośród graczy) i kolejno z każdym z graczy. O wyniku rozgrywki decyduje liczba zdobytych punktów w 2 lub 3 kartach, zliczanych według precyzyjnie określonych reguł. Jedną z odmian tej gry jest chemin de fer.

Zliczanie punktów[edytuj]

Karty 2-9 mają wartość równą wartości karty, 10 i figury są warte 0, As: 1 punkt. Gracze obliczają punkty przez dodanie wartości na dwu kartach (ewentualnie mogą poprosić o dodatkową) i operację modulo 10 (ważna jest cyfra jedności i to ona decyduje o wygranej). Wygrywa osoba z większą liczbą punktów. 9 jest wynikiem najwyższym. W przypadku remisu żaden zawodnik nie wygrywa. Chyba że jeden z zawodników uzyskał tą samą sumę w sposób naturalny, a drugi dzięki dobraniu trzeciej karty. W tym przypadku wyższy jest układ naturalny.

Przykład:

  • 2 i 3 są warte 5 (2 + 3 = 5).
  • 6 i 7 są warte 3 (6 + 7 = 13 ⇒ 3)
  • 5, 8 i As są warte 4 (5 + 8 + 1 = 14 ⇒ 4)
  • 4 i 6 są warte 0 (inaczej Bakarat bo 4 + 6 = 10 ⇒ 0)

Największa wartość do uzyskania to 9 (np 4 i 5, As i 8 itd.)

Ciekawostka[edytuj]

Bakarat nazywany jest „bondowską grą” ponieważ jest to gra hazardowa, w którą najczęściej gra James Bond. W bakarata grał m.in. w książce Fleminga Casino Royale z Le Chiffrem, w filmach „Operacja Piorun” z Emilio Largo, „Dr. No”, „Tylko dla twoich oczu”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” oraz w „Goldeneye”.