Bakteriofag lambda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bakteriofag lambda
ilustracja
Systematyka
Grupa

Grupa I (dsDNA)

Rząd

Caudovirales

Rodzina

Siphoviridae

Rodzaj

λ-like viruses

Cechy wiralne
Kwas nukleinowy

DNA

Liczba nici

dwie

Rezerwuar

pałeczka okrężnicy

Bakteriofag lambdabakteriofag zawierający dwuniciowy DNA, infekujący pałeczkę okrężnicy. Może integrować do genomu gospodarza.

DNA bakteriofaga integruje do bakteryjnego DNA w wyniku rekombinacji między bakteryjną sekwencją attλ a sekwencją attB w genomie faga. Następnie genom faga jest powielany przez replisom bakterii razem z jej własnym DNA (cykl lizogeniczny). W efekcie działania różnych czynników na komórkę bakteryjną fag może przejść w cykl lityczny – produkcję wirionów i uwolnienie ich przez lizę komórki gospodarza. To, czy fag wejdzie w cykl lityczny, czy w lizogeniczny, zależy od dwóch białek faga: CI oraz Cro. Związanie się białka CI z operatorem powoduje represję genów związanych z cyklem litycznym i przejście do cyklu lizogenicznego. Związanie się białka Cro powoduje wejście faga w cykl lityczny.

Bakteriofag lambda został odkryty i opisany przez Esther Lederberg w roku 1951. Stosuje się jako organizm modelowy w biotechnologii i biologii molekularnej i jako wektor w klonowaniu (po wprowadzeniu obcego DNA do genomu faga).