Ballajos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ballajos (gr.: Βαλλαίος, Ballaíos) (II w. p.n.e.) – król iliryjski z głównym ośrodkiem w Rhizon

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

Dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym w 2016 roku przez badaczy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rządu Ballajosa zostały przeniesione o 100 lat wstecz - Ballajos był poprzednikiem Teuty[1].

Wydaje się, że panował przy starej fortecy Teuty, Rhizon (obecnie Risan). Region ten był częścią rzymskiego protektoratu i królestwa Ardiajów. Został rozwiązany za czasów panowania Gentiosa. Ballajos miał jakiś rodzaj rywalizacji z Faros.

Monety[edytuj | edytuj kod]

Moneta Ballajosa

Ballajos nie był wzmiankowany przez jakiegokolwiek pisarza antycznego. Obfitość jego bitych monet w regionie sugerowałaby, że był bardzo wpływową osobą. Monety dobrze znanego iliryjskiego króla Gentiosa są rzadsze w porównaniu z monetami Ballajosa. Jego srebrne emisje są rzadkie, ale brązowe monety (bez królewskiego tytułu) zdarzały się na terenie Hvaru, zarówno w pojedynczych znaleziskach jak i w zbiorach. Natomiast w Rhizon znaleziono odmienną serię zawierającą jego królewski tytuł. Monety Ballajosa były szeroko naśladowane w regionie, czasami daleko znacznie. Legenda na monetach była w języku starogreckim: ΒΑΣΙΛΕΟΣ ΒΑΛΛΑΙΟΥ („[Moneta] króla Ballajosa”), ΒΑΛΛΑΙΟΥ oraz ΡΙΖΟΝΙΤΑΝ. Stopień kultury hellenistycznej w Rhizon był bardzo wysoki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Épire, Illyrie, Macédoine: mélanges offerts au professeur Pierre Cabanes by Danièle Berranger,Pierre Cabanes,Danièle Berranger-Auserve, Presses Univ Blaise Pascal 2007, s. 127, 130, 137 i 145, ISBN 978-2-84516-351-5.
  • Wilkes J., The Illyrians, Blackwell, Oxford UK & Cambridge USA 1995 (repr. 2010), s. 177, ISBN 978-0-631-19807-9.