Przejdź do zawartości

Balli Kombëtar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Balli Kombëtar (pol. Front Narodowy) – albańska prozachodnia i republikańska organizacja polityczna działająca w okresie II wojny światowej[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Powołana w październiku 1942 roku[1]. Dysponowała własnymi formacjami bojowymi. Od początku jej głównym rywalem była Komunistyczna Partia Albanii. W latach 1942–1943 wdała się w starcia z komunistami[2]. W 1943 roku podpisała prawdopodobnie „Protokół Dalmazzo-Këlcyra” zakładający wstrzymanie się od angażowania w walki przeciwko siłom okupacyjnym[2]. W 1945 roku zaprzestała działalności w Albanii, jej członkowie kontynuowali działalność na emigracji[2]. Organem prasowym ugrupowania była „Mbrothe Kombëtare” (Obrona Narodu)[2]. Uważana była za formację prawicową. Niemniej jednak w jej szeregi wchodzili zarówno konserwatyści, socjaliści, liberałowie, a nawet trockiści i rozłamowcy z partii komunistycznej. Wspólnym wyróżnikiem ugrupowań wchodzących w skład formacji była niechęć wobec Komunistycznej Partii Albanii. Partia w swoim programie przedstawiała wizję demokratycznej i republikańskiej Albanii, w granicach z 1941 roku (wraz z Kosowem i Metochią). Żywe były hasła nacjonalistyczne („Albania dla Albańczyków”). Występowały postulaty radykalnych reform, w tym reformy rolnej oraz industrializacji[1][2].

Zob. także

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Arkadiusz Karbowiak Albania w czasie II wojny światowej i początkowych latach komunistycznej dyktatury. (cz. I od wybuchu wojny od kapitulacji Włoch). rocznikbezpieczenstwa.dsw.edu.pl. [dostęp 2016-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-24)]. (pol.).
  2. a b c d e f Balli Kombëtar. portalwiedzy.onet.pl. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]