Baltra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baltra
Ilustracja
Baltra widziana z samolotu w 1944
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Galapagos

Powierzchnia

21 km²

Populacja 
• liczba ludności


0[a]

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Baltra”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Baltra”
Ziemia0°26′52″S 90°16′22″W/-0,447778 -90,272778

Baltra (ang. South Seymour) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży u wybrzeża większej wyspy Santa Cruz, od której dzieli ją cieśnina Itabaca.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko na Baltrze

Jest to mała, płaska wyspa, utworzona przez wypiętrzenie podmorskich wylewów lawy. Jest sucha, porośnięta przez łobodę, opuncję i drzewa Palo Santo. Przez większość historii nie budziła większego zainteresowania wśród ludzi, dopiero w latach 40. XX wieku powstała na niej amerykańska baza sił powietrznych, mających ochraniać Kanał Panamski. Po zakończeniu II wojny światowej baza została przekazana Ekwadorczykom, którzy zdemontowali dużą część zabudowań; z powietrza wciąż widoczne są zarysy ich fundamentów. Na potrzeby lotów komercyjnych wybudowano nowy port lotniczy Seymour, który obecnie obsługuje większość ruchu z kontynentu na Galapagos; prócz tego na wyspie istnieją dwie bazy wojskowe[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie można obserwować duże ilości ptaków, w tym fregaty i głuptaki. Nie ma na niej miejsc udostępnionych turystom, z wyjątkiem portu lotniczego, z którego są przewożeni do statków lub promów. Turyści mogą odwiedzać pobliską wysepkę Mosquera, na której można obserwować jedną z największych populacji uszanki galapagoskiej, a także mewy galapagoskie, inne ptaki żyjące na wybrzeżu i kraby Grapsus grapsus. Pierwotna populacja legwanów lądowych z Baltry ucierpiała w wyniku introdukcji kóz i późniejszej budowy bazy lotniczej, a do 1954 roku wymarła. Część zwierząt zostało jednak zawczasu przesiedlonych na sąsiednią wyspę Seymour Norte o podobnych warunkach naturalnych i dzięki ich przetrwaniu, w 1997 roku można było rozpocząć odtwarzanie populacji na Baltrze, co zakończyło się sukcesem[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na wyspie przebywa personel Ekwadorskich Sił Powietrznych i Marynarki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Baltra. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-21]. (ang.).