Balys Sruoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Balys Sruoga
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1896
Baibokai
Data i miejsce śmierci 16 października 1947
Wilno
Miejsce spoczynku Cmentarz na Rossie
Zawód, zajęcie poeta, prozaik, dramaturg, teatrolog, profesor Uniwersytetu Litewskiego w Kownie
Narodowość litewska
Tytuł naukowy doktor filozofii
Muzeum Balysa Sruogi na Zielonej Górze w Kownie.
Grób Balysa Sruogi na Cmentarzu na Rossie.

Balys Sruoga (ur. 2 lutego 1896 w Baibokai koło Birż, zm. 16 października 1947 w Wilnie) – litewski poeta, prozaik, dramaturg i teatrolog, profesor Uniwersytetu Litewskiego w Kownie, więzień obozu koncentracyjnego Stutthof.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum realne w Poniewieżu. W 1914 roku przeniósł się do Petersburga, gdzie studiował w tamtejszym Instytucie Leśnym oraz na Wydziale Historii i Filologii Uniwersytetu Piotrogrodzkiego. Od 1916 roku studiował literaturę w Uniwersytecie Moskiewskim.

Po powrocie na Litwę pracował w redakcji dziennika "Lietuvos", by w 1921 roku wyjechać na stypendium do Monachium, gdzie kształcił się w dziedzinie slawistyki oraz teatrologii. W 1924 roku obronił dysertację i uzyskał tytuł doktora filozofii. Podjął pracę w Uniwersytecie Kowieńskim na Wydziale Nauk Humanistycznych, gdzie wykładał m.in. literaturę rosyjską, wiedzę o teatrze.

W czasie okupacji niemieckiej aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthof. Wspomnienia z obozu opisał w książce pt. Las Bogów. Po II wojnie światowej działał i pracował w Wilnie. Jest pochowany na cmentarzu na Rossie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Balys Sruoga, Las Bogów, Stanisław (tłum.) Majewski, Sztutowo: Muzeum Stutthof, 2013, ISBN 978-83-937076-5-2.