Bamberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta na prawach powiatu w Bawarii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Bamberg
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Zarządzający Andreas Starke
Powierzchnia 54,58 km²
Populacja (31.12.2010)
• liczba ludności
• gęstość

70 084
1 284 os./km²
Nr kierunkowy 0951
Kod pocztowy 96001
Tablice rejestracyjne BA
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Bamberg
Bamberg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bamberg
Bamberg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Bamberg
Bamberg
Ziemia 49°53′30″N 10°53′30″E/49,891667 10,891667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Miasto Bamberga
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 624
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1993
na 17. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Stary Ratusz w Bambergu

Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902. W 963 roku Otton I miał uwięzić tu Berengara aż do jego śmierci w 966. W roku 1007 król Henryk II założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza, m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu.

W 1647 szkołę przekształcono w Akademię Ottona, a w 1773 r. w istniejący do dziś uniwersytet. Od XV wieku miasto posiadało autonomię na prawach republiki miejskiej, nie uzyskało jednak uprawnień wolnego miasta Rzeszy. Jako siedziba niezależnego biskupstwa Bamberg pozostał katolicki w okresie reformacji. Niezależne państewko biskupie istniało do czasów napoleońskich. W 1803 r. w ramach procesu mediatyzacji przeszło na własność królów Bawarii, a po I wojnie światowej stało się integralną częścią Niemiec. W czasie II wojny światowej uniknęło jakichkolwiek zniszczeń, dzięki czemu zachowało ogromną ilość zabytków ze wszystkich epok historycznych i niezaburzony układ przestrzenny.

Fabryka amunicji Bamberg ("Muna")[edytuj]

W czasie trwania I wojny światowej, w roku 1917 została wybudowana fabryka amunicji Bamberg ("Muna"). Podczas II wojny światowej została reaktywowana i rozbudowana. W 1945 roku odkryto ją wraz z 67 budynkami, w większości bunkrami pełnymi amunicji. Każdy z bunkrów miał pojemność magazynowania 60 ton materiałów wybuchowych.

W kwietniu 1945 roku, 10 dni po wejściu amerykańskich sił do Bambergu, 2nd Platoon i 33rd Chemical Decontamination Company zdobyły fabrykę amunicji i umieściły strażników w zakładzie. Zdecydowano, że obiekt powinien pozostać pod dowództwem USA.[1]

Przemysł[edytuj]

Elektrotechniczny, włókienniczy, obuwniczy, fabryka opon, piwowarski. Ważny węzeł kolejowy i żeglugi śródlądowej (początek Kanału Ren-Men-Dunaj).

W mieście działa dziewięć browarów, oraz znana w całej Europie słodownia Malzfabrik Michael Weyermann.

Najbardziej znany browar to Schlenkerla warzący piwo ze słodu wędzonego. Piwo posiada silny smak dymny kojarzący się z kiełbasą lub wędzonym serem. Na uwagę zasługuje też browar Spezial działający od 1536 roku.

Zabytki[edytuj]

Stary Ratusz w Bambergu

Średniowieczne stare miasto w Bambergu zostało w 1993 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego .

Związki z Polską[edytuj]

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]