Przejdź do zawartości

Banana Boat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Banana Boat
Ilustracja
Banana Boat
Rok założenia

1994

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

szanty a cappella, współczesna i tradycyjna pieśń morza, neo-szanty

Skład
Tomasz Czarny, Maciej Jędrzejko, Paweł Jędrzejko, Paweł Konieczny, Michał Maniara, Piotr Wiśniewski
Byli członkowie
Aleksander Kleszcz, Karol Wierzbicki
Strona internetowa

Banana Boat – męski sekstet wokalny, wykonujący utwory a cappella, specjalizujący się w twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej, a także eksperymentujący z innymi gatunkami muzycznymi (kolędy, utwory o charakterze popularnym i jazzowym). Członek międzynarodowego stowarzyszenia International Seasong and Shanty Association (ISSA).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Zespół Banana Boat wyewoluował z istniejącej w latach 1993–1994 wieloosobowej formacji o nazwie Jack Steward, założonej przez Macieja Jędrzejkę. W skład formacji wchodzili uczniowie sosnowieckich szkół średnich (głównie IV LO im. Stanisława Staszica i II LO im. Emilii Plater). Celem śpiewającej młodzieży było zorganizowanie żeglarskiej wyprawy wokół Islandii, zespół zaś miał za zadanie wprowadzać potencjalnych uczestników ekspedycji w problematykę kultury marynistycznej i zachęcać ich do uprawiania żeglarstwa. Dodatkowo, Jack Steward miał także pozyskiwać wsparcie sponsorów dla idei ekspedycji. Choć wyprawa nie doszła nigdy do skutku a Jack Steward rozpadł się w roku 1994, Maciej Jędrzejko zaprosił Pawła Koniecznego, Aleksandra Kleszcza oraz Karola Wierzbickiego z poprzedniej formacji do nowego zespołu, który od 1994 roku – już jako kwartet a cappella – przyjął nazwę Banana Boat. W tym składzie zespół zadebiutował na festiwalu Tratwa '94 i odniósł pierwsze sukcesy, zdobywając – między innymi – Nagrodę Komandora Zbyszka Sowińskiego (1994), nagrodę główną festiwalu Prosiak (1994) oraz wyróżnienie Międzynarodowego Festiwalu Shanties (1996).

W latach 1996–1998 grupa – której członkowie podjęli podówczas studia – zawiesiła działalność, by pod koniec roku 1998 powrócić w nowym, pięcioosobowym składzie, który na przełomie roku 2008 i 2009 zasilił nowy bas, Piotr „Qdyś” Wiśniewski.

Skład zespołu

Działalność organizacyjna, propagatorska i charytatywna

[edytuj | edytuj kod]

W latach 2002–2007 zespół, działający we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Łaziskach Górnych, był organizatorem „Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Zęza”. W roku 2006 zespół współuczestniczył w akcji charytatywnej Zobaczyć Morze. Corocznie zespół bierze udział w koncertach charytatywnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Członkowie zespołu pełnią funkcję jurorów festiwali muzyki morskiej a także uczestniczą w warsztatach szantowych jako wykładowcy i instruktorzy.

Koncerty i współpraca zagraniczna

[edytuj | edytuj kod]

Poza granicami Polski zespół koncertował: w Czechach (Fulnek 2002), we Włoszech (Ravenna 2003), we Francji (Paimpol 2005, 2009; Chateau-Thierry 2007, Essômes-sur-Marne 2009), w Irlandii (Cork/Cobh 2005, 2006), w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork 2005), w Holandii (Appingedam 2006, 2009; Oudewater 2009) oraz w Niemczech (Bremen-Vegesack 2008). Jako członek ISSA, zespół współpracuje ze zrzeszonymi w niej artystami sceny marynistycznej. W roku 2008 utwory Banana Boat znalazły się na płytach charytatywnego projektu „Lafitte's Return” (USA). Z początkiem roku 2009 zespół zrealizował miniprojekt A Little A Cappella – Polish-Irish Harmony, na który złożyły się dwa utwory nagrane z irlandzką gwiazdą Eleanor McEvoy.

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Oprócz licznych nagród Grand Prix, Pierwszych Nagród i Nagród Publiczności zdobytych na ważniejszych festiwalach muzyki morza w Polsce, zespół jest podwójnym laureatem II nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzyki A Cappella – CASA w kategoriach: Najlepsza Płyta Muzyki Folk/World roku 2005 za album A morze tak, a może nie... oraz Najlepsza Piosenka z gatunku Folk/World roku 2005 za utwór „Arktyka”.

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Album: A morze tak, a może nie... (BananaArt.Pl 2004)
  • Minialbum: Banana Boat... Świątecznie (BananaArt.Pl 2004), (z kolędami)
  • Utwory na składance: Szanty dla Pajacyka, z której całkowity dochód przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej.
  • Utwory w albumach „Lafitte's Return”, z których dochód przekazywany jest dla ofiar huraganu Katrina (2008)
  • Singiel: A Little A Cappella – Polish-Irish Harmony (BananaArt.Pl 2009) z Eleanor McEvoy
  • Extended Play (EP): Aquareal (BananaArt.Pl 2015/2016)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]