Banat (kraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Banatu
Położenie Banatu
Mapa Banatu

Banat (rum., serb. Banat, czes., słow. Banát, węg. Bánság lub Bánát) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Europie, położona w południowej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, między Dunajem, Cisą i jej dopływem Maruszą oraz Karpatami Południowymi. Kraina ta leży obecnie na terenie 3 państw:

Zachodnią część Banatu zajmują urodzajne tereny rolnicze, a część wschodnią Góry Banackie ze złożami węgla brunatnego, rud żelaza oraz rud miedzi.

W starożytności Banat wchodził w skład Dacji. Początkowo pod panowaniem węgierskim, w latach 1552–1718 był pod panowaniem tureckim. Od roku 1718 wchodził w skład Austrii, która popierała kolonizację niemiecką na tym terenie (tzw. Donauschwaben, Szwabi banaccy). Po rozpadzie Austro-Węgier, 31 października 1918 w Timișoarze proklamowano powstanie Republiki Banackiej, na czele której stanął Otto Roth. Jednak już 15 listopada do republiki wkroczyły wojska serbskie. W 1919 Jugosławia i Rumunia podzieliły Banat między siebie. 4 czerwca 1920 w Trianon Banat podzielono ostatecznie między Rumunię, Jugosławię i Węgry, przy których pozostał tylko niewielki skrawek terytorium. W dawnej części jugosłowiańskiej (dziś w granicach Serbii) żyje spora mniejszość węgierska, podobnie jak w Banacie rumuńskim.

Najważniejsze miasta w Banacie to:

Linki zewnętrzne[edytuj]