Bandera (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy czasopisma. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Bandera
Czasopismo polskiej Marynarki Wojennej
Ilustracja
Okładka Bandery z listopada 2005
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Adres Rondo Bitwy pod Oliwą 1
81-103 Gdynia
Wydawca 3. Flotylla Okrętów przy współpracy z Wojskowym Instytutem Wydawniczym
Organ prasowy Marynarka Wojenna
Rodzaj czasopisma specjalistyczne
Pierwszy numer 3 lutego 1956
Redaktor naczelny Sławomir J. Lipiecki
Format A4
ISSN 02091070
Strona internetowa

Bandera – czasopismo wydawane przez Dowództwo Polskiej Marynarki Wojennej, członek Europejskiego Stowarzyszenia Prasy Wojskowej EMPA (ISSN 0209-1070).

Historia i współczesność[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie pismo w wyzwolonej Gdyni wydawane przez Marynarkę Wojenną – Nasze Morze – ukazało się 9 maja 1945 w nakładzie 3 tys. egzemplarzy – Dziennik Bałtycki ukazał się dopiero 19 maja. Połowę nakładu sprzedawano mieszkańcom Trójmiasta. Redaktorem Naczelnym pisma był ppor. mar. Stanisław Habrowski. 1 września 1945 ujrzał światło dzienne nowy tytuł marynarski – Gazeta Morska. Redakcją kierował kpt. mar. Marian Brandys.

W kwietniu 1946 wyszedł kolejny tytuł – Marynarz Polski, w nakładzie 18 tys. egz., z których do wojska trafiało 2 tys. Od stycznia 1948 zmieniono jego nazwę na Morze – Marynarz Polski. Na początku lat 50. magazyn został przejęty przez gdańskie Wydawnictwo Morskie.

Poprzedniczką Bandery była gazeta codzienna Marynarki Wojennej Na Straży Wybrzeża, która ukazywała się od 26 czerwca 1950.

W 1956 zespół redakcyjny zdecydował, że nadeszła pora zmiany formuły wydawania pisma. Postanowiono także poszerzyć krąg jego zainteresowania. Zmieniono nazwę na Bandera. W ten sposób powstał nowy tytuł, tygodnik, który zrodził się w redakcji i tu przybrał ostateczny kształt.

31 stycznia 1956 ukazał się ostatni numer Na Straży Wybrzeża, a 3 lutego 1956 pierwszy numer Bandery, w formacie gazetowym, o objętości 12 stron. Zmieniono sposób łamania, wzrosła liczba publikowanych zdjęć. Zaczęły dominować reportaże, wywiady i felietony. Pojawiły się działy tematyczne, kąciki poświęcone rozrywce. Drukowano opowiadania oraz fragmenty książek marynistycznych.

W następnych latach Bandera wielokrotnie zmieniała szatę graficzną i format, trwając nieustannie jako tygodnik o zmiennej objętości.

Bandera towarzyszyła Marynarce Wojennej w jej codziennym życiu, dążąc do nawiązania trwałych kontaktów z czytelnikami, przede wszystkim z marynarzami służby zasadniczej. Na początku lat 60. zmniejszył się format pisma, wzrosła natomiast objętość – do 24 stron. Wydawano wówczas przez dłuższy okres dodatki Żeglarz, Nasze sprawy, Porywy – wraz z podchorążymi WSMW oraz numery specjalne i tzw. małe wydania Bandery, kompendia wiedzy niezbędnej dla marynarzy rozpoczynających służbę w Marynarce Wojennej.

Pod koniec 1989 Bandera stała się dwutygodnikiem, a od początku 1990 – miesięcznikiem. Najtrudniejszy okres rozpoczął się wówczas w kwietniu. Redakcja Bandery wprowadziła drakońskie rygory oszczędnościowe, kontynuując wydawanie kolejnych numerów. Zachowano w ten sposób ciągłość edycji.

Nowy etap w rozwoju czasopisma rozpoczął się pod koniec 1991, kiedy do redakcji (jako pierwszej pośród pozostałych tytułów prasy wojskowej) trafiły komputery. W lutym 1992 ukazał się pierwszy numer złożony elektronicznie. Zmniejszono format z B4 do A4. Pierwsza barwna okładka ukazała się w czerwcu 1993. Na stałe kolorową okładkę pisma wprowadzono od września 1996, natomiast pełny kolor od maja 1999.

Obecnie Bandera nadal się przekształca, zmienia się jej szata graficzna i zawartość. Pismo – jak dawniej – pragnie być możliwie najbliżej marynarskiej i morskiej materii życia. Można w nim znaleźć publikacje, które zainteresują każdego, komu bliskie są sprawy Polski Morskiej. Bandera kolportowana jest głównie w jednostkach i instytucjach Marynarki Wojennej, ale dociera także m.in. do środowisk Ligi Morskiej i Rzecznej, szkół noszących imiona Marynarki Wojennej i jej bohaterów, kombatantów oraz byłych marynarzy w kraju i za granicą, licznych instytucji i organizacji, bibliotek wojskowych i cywilnych oraz osób prywatnych.

Z dniem 31 grudnia 2006 Bandera przestała się ukazywać. Redakcję włączono w skład redakcji Żołnierza Polskiego. Od maja 2009 zostało wznowione wydawanie pisma.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład Redakcji:

REDAKTOR WYDANIA: Sławomir J. Lipiecki

REDAGUJE ZESPÓŁ: Antoni Ciejpa, Edyta Górska, Katarzyna Kamińska, Sławomir J. Lipiecki

SKŁAD i ŁAMANIE: Antoni Ciejpa

KOREKTA: Jolanta Ruskowiak

Adres redakcji:

Adres redakcji:
81-103 Gdynia
Rondo Bitwy pod Oliwą 1
tel. +48 261 26 62 07
e-mail: zrwmw.bandera@ron.mil.pl

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Galeria okładek[edytuj | edytuj kod]