Bandiera rossa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bandiera Rossa (wł. czerwony sztandar), zwana także Avanti Popolo w nawiązaniu do pierwszych słów – jedna z najsłynniejszych pieśni ruchu robotniczego, chwaląca czerwony sztandar – symbol socjalizmu i późniejszego ruchu komunistycznego. Napisana przez Carlo Tuzziego w 1908 roku; muzykę zaś wzięto z lombardzkich pieśni ludowych.

Poza oryginalnym tekstem włoskim istnieją inne, kojarzone z poszczególnymi partiami socjalistycznymi i komunistycznymi. Dwie ostatnie linijki Evviva il comunismo e la libertà dołączono po dojściu Mussoliniego do władzy; w tym samym czasie oryginalny wstęp Compagni avanti alla riscossa został zamieniony na Avanti o popolo, alla riscossa. Często też zdarza się zamieniane comunismo na końcu refrenu na słowo socialismo.

Fragment tekstu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza zwrotka[1]

Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa, Bandiera rossa.
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa trionferà.

Refren

Bandiera rossa la trionferàó
Bandiera rossa la trionferà
Bandiera rossa la trionferà
Evviva il comunismo e la libertà.

Pieśń w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Śpiewa ją młodzież w filmie Dreszcze w reżyserii Wojciecha Marczewskiego zderzając się z katolicką procesją Bożego Ciała.

Pojawia się w filmie Ubu Król w reźyserii Piotra Szulkina śpiewana przez głównego bohatera, namawiającego do wzniecenia buntu przeciw królowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]