Przejdź do zawartości

Banjica (miasto Belgrad)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Banjica
Бањица
część miasta
Państwo

 Serbia

Miasto

Belgrad

Gmina miejska

Savski Venac
Voždovac

Położenie na mapie Belgradu
Mapa konturowa Belgradu, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Banjica”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Banjica”
44°45′32″N 20°29′04″E/44,758889 20,484444

Banjica – historyczne przedmieście stolicy Serbii, Belgradu. Położone jest na stokach wzgórza o tej samej nazwie, na terenie dwóch gmin miejskich: Savski Venac (część wschodnia) i Voždovac (część zachodnia).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Banjica pochodzi od serbskiego słowa Banja oznaczającego łaźnię. Banjica na początku XIX wieku była podmiejską wioską, zamieszkiwaną głównie przez przybyszów z południowo-wschodniej Serbii którzy osiedlili się w okolicach Belgradu po II powstaniu serbskim w 1815. Podczas II wojny światowej znajdował się tu obóz koncentracyjny prowadzony przez Niemców przy pomocy serbskich kolaborantów. Po wojnie wioska bardzo mocno się rozbudowała, w miejscu starych domów powstały osiedla mieszkaniowe. W 2002 Banjica liczyła 17 711 mieszkańców.

Obóz koncentracyjny Banjica

[edytuj | edytuj kod]

Obóz koncentracyjny w Banjicy działał od czerwca 1941 do września 1944. Więźniowie przetrzymywani byli w dawnych koszarach armii jugosłowiańskiej. Początkowo obóz przeznaczony był do przetrzymywania zakładników, z czasem zaczęto umieszczać w nim również Żydów, Cyganów i serbskich komunistów, którzy byli zabijani w egzekucjach odbywających się na terenie podbelgradzkiej wioski Jajinci[1]. Przez cały czas istnienia obozu komendantem był funkcjonariusz Gestapo Willy Friedrich, który schwytany po zakończeniu wojny, został 27 marca 1947 skazany przez sąd wojskowy w Belgradzie na karę śmierci[2].

Od 1969 na terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się muzeum.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Trial of the Major War Criminals Before the International Military Tribunal, Nuremberg by International Military Tribunal Contributor Hermann Göring International Military Tribunal 1947, s. 283.
  2. History of the United Nations War Crimes Commission and the Development of the Laws of War. United Nations War Crimes Commission. London: HMSO, 1948. ess.uwe.ac.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-13)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]