DNB Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bank DnB NORD Polska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
DNB Bank Polska S.A.
DNB Bank Polska S.A.
Oddział DNB Bank Polska S.A. w Bydgoszczy
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2002
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Postępu 15C
Numer KRS 0000022156
Prezes Artur Tomaszewski
Branża bank komercyjny
Zatrudnienie ok. 1000
Kapitał zakładowy 1 257 200 000 zł
Strona internetowa

DNB Bank Polska S.A.bank komercyjny z siedzibą w Warszawie.

Bank DNB Bank Polska S.A. rozpoczął działalność na polskim rynku w 2002 r. Do końca kwietnia 2006 r. działał pod marką NORD/LB Bank Polska SA, następnie do listopada 2013 jako DnB Nord Polska. Jest członkiem grupy finansowej DNB, a jego jedynym akcjonariuszem jest norweski bank DNB.

Grupa rozpoczęła działalność z początkiem 2006 r., obsługując klientów zlokalizowanych w krajach regionu Morza Bałtyckiego – w Polsce, Danii, Finlandii, na Łotwie, Litwie i w Estonii. W skład Grupy weszły m.in. banki działające wcześniej pod marką NORD/LB w tych krajach.

Pierwotnie był bankiem korporacyjnym, obsługującym wyłącznie duże i średnie firmy. Główne obszary specjalizacji banku w tym obszarze to finansowanie projektów inwestycyjnych, finansowanie transakcji handlowych, faktoring, cash management, transakcje walutowe, instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem walutowym i stóp procentowych, a także zarządzanie należnościami.

W listopadzie 2007, po połączeniu z Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – BISE specjalizacja Banku znacznie się rozszerzyła – obsługiwał także małe i średnie firmy, klientów indywidualnych, jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe i wspólnoty mieszkaniowe.

W 2010 r. wartość aktywów Grupy przekroczyła 11 mld EUR.

W maju 2013 bank przeszedł reorganizację, w jej efekcie ograniczył swoją działalność do klientów korporacyjnych i samorządowych. Klientów indywidualnych (z wyjątkiem hipotecznych), wspólnoty ekonomiczne oraz małe i średnie firmy Bank przekazał wraz z oddziałami spółce Getin Noble Bank[1].

15 listopada 2013 bank DnB Nord zmienił swą nazwę na DNB Bank Polska, kontynuując prowadzoną dotychczas działalność jako specjalistyczny bank korporacyjny[2].


Przypisy