Bankructwo małego Dżeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bankructwo małego Dżeka
Autor Janusz Korczak
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 1924
Wydawca Towarzystwo Wydawnicze

Bankructwo małego Dżeka – powieść Janusza Korczaka wydana w 1924 roku, lektura szkolna[1][2].

Powieść opowiada o historię gospodarczego przedsięwzięcia dziewięcioletniego Dżeka, który w swojej klasie zakłada kooperatywę[1][3]. Akcję powieści autor umieścił w Ameryce lat dwudziestych ubiegłego stulecia[3]. Bankructwo tytułowego bohatera spowodowane jest tym, że ktoś ukradł dwa rowery będące głównym „aktywem” jego szkolnej kooperatywy[2].

W powieściowej formie ukazana jest nauka ekonomiczna i przybliżone zostają zasady przedsiębiorczości, ale także wewnętrzne życie dziecka, jego myśli, uczucia, lęki, refleksje i niepokoje[1]. Korczak próbuje pokazać podstawy życia społecznego, które poprzedzają działalność ekonomiczną podkreślając pojęcie odpowiedzialności[1]. Bohater działa w świecie ludzkich realnych relacji, w społeczności, toteż każde jego działanie i decyzja przynoszą ze sobą konsekwencje, z którymi musi się zmierzyć[1].

Recenzentka Joanna Solska zwraca uwagę, że w dzisiejszych czasach postulowane przez Korczaka uczciwość, pracowitość czy umiejętność kalkulacji nie są już gwarancją sukcesu[2].

Książka została wznowiona w 2012 roku nakładem wydawnictwa W.A.B.[1][2].

Na podstawie powieści zrealizowano w 2000 roku spektakl telewizyjny o tym samym tytule[4], jak również spektakl w Teatrze Lalka[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Janusz Korczak - "Bankructwo małego Dżeka", Culture.pl [dostęp 2020-07-25] (pol.).
  2. a b c d Joanna Solska, Recenzja książki: Janusz Korczak, "Bankructwo małego Dżeka", www.polityka.pl, 2012 [dostęp 2020-07-25] (pol.).
  3. a b c Huncwot.com, Bankructwo małego Dżeka - Teatr Lalka, teatrlalka.pl [dostęp 2020-07-25] (pol.).
  4. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2020-07-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]