BarCamp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BarCampy – nieformalne, otwarte, interaktywne spotkania ludzi związanych z branżą internetową, celem których jest integracja środowiska, wymiana doświadczeń i pomysłów oraz dobra zabawa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „BarCamp” została zainspirowana Foo Campem (zamkniętą coroczną imprezą organizowaną przez Tima O’Reilly) oraz foobarem (metaskładniową zmienną używaną w programowaniu oraz dokumentacji dotyczącej komputerów) i powstała z połączenia „bar” i „camp” – członów wymienionych pojęć.

Pierwszy BarCamp na świecie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy BarCamp odbył się w dniach 19-21 sierpnia 2005 roku w Palo Alto, w Kalifornii, w biurach firmy Socialtext. Impreza została zorganizowana w niecały tydzień. Wzięło w niej udział 200 osób.

Pierwszy BarCamp w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Grill IT, pierwszy BarCamp w Polsce, odbył się 19 września 2006 roku we Wrocławiu. Wzięło w nim udział około 30 osób.

Różnice między BarCampami na świecie i w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zagraniczne BarCampy często trwają kilka dni i wymagają zadeklarowania swojej obecności, co nierzadko wiąże się z przymusem uiszczenia pewnej opłaty. Ponadto program imprez układają na ich początku sami uczestnicy.

W Polsce BarCampy trwają zazwyczaj nie dłużej niż kilka godzin. Na ogół nie ma obowiązku rejestracji. Nie są pobierane również żadne opłaty. Program imprezy udostępniany jest w Sieci na kilka dni przed spotkaniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]