Barabasz (film 1961)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barabasz
Barabbas
ilustracja
Gatunek dramat
bibilijny
Rok produkcji 1961
Data premiery Włochy 23 grudnia 1961
Stany Zjednoczone 10 października 1962
Kraj produkcji  Włochy
Język angielski
Czas trwania 144 minuty
Reżyseria Richard Fleischer
Scenariusz Christopher Fry
Diego Fabbri
Nigel Balchin na podstawie powieści Pära Lagerkvista
Główne role Anthony Quinn
Silvana Mangano
Vittorio Gassman
Katy Jurado
Arthur Kennedy
Jack Palance
Ernest Borgnine
Muzyka Mario Nascimbene
Zdjęcia Aldo Tonti
Scenografia Mario Chiari
Produkcja Dino De Laurentiis
Wytwórnia Columbia Pictures

Barabaszwłoski dramat biblijny wyreżyserowany przez amerykańskiego reżysera Richarda Fleischera na podstawie powieści Pära Lagerkvista. W tytułowej roli wystąpił Anthony Quinn.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia fikcyjne losy, znanego z Ewangelii Barabasza, rabusia i mordercy. Widz poznaje go w chwili, gdy zostaje uwolniony z więzienia. Zgodnie ze zwyczajem w Święto Paschy lud Jerozolimy może uwolnić jednego więźnia. Zgromadzeni żądają uwolnienia Barabasza i wydania na śmierć Jezusa Chrystusa. Poncjusz Piłat spełnia wolę ludu; Barabasz wychodzi na wolność, a Jezus zostaje skazany na ukrzyżowanie. Na wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa Barabasz zaczyna przechodzić po pewnym czasie swoistą przemianę. Początkowo jednak powraca na przestępczą drogę i zostaje ponownie aresztowany. Trafia do kopalni siarki, a potem do szkoły gladiatorów. Przeżyte doświadczenia uświadamiają mu w końcu potęgę wiary.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Głosy krytyków[edytuj | edytuj kod]

Krytyka dostrzegała w Barabaszu z jednej strony „mistrzowskie niezrozumienie i powierzchowność”, a z drugiej – obok znakomitej rekonstrukcji okrucieństw starożytnego Rzymu – także wymiar religijny (...). Jednak religijne konwersacje tego przydługiego i szybko tracącego dynamizm filmu są naskórkowe, naiwne i dość sentymentalne. Niewątpliwym walorem jest jednak tytułowa rola A. Quinna.

Marek Lis, Barabasz[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 37. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]