Barani Stawek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barani Stawek
Baranie pliesko
Ilustracja
Barani Stawek, z tyłu Śnieżny Szczyt
Położenie
Państwo

 Słowacja

Region

Dolina Pięciu Stawów Spiskich, Tatry

Wysokość lustra

2207 m n.p.m.

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Barani Stawek”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Barani Stawek”
Ziemia49°11′54,5″N 20°11′42,5″E/49,198472 20,195139

Barani Stawek (słow. Baranie pliesko) – staw położony na wysokości 2207 m n.p.m., w górnych partiach Doliny Pięciu Stawów Spiskich (górna część Doliny Małej Zimnej Wody), w słowackich Tatrach Wysokich. Jest to mały, okresowy stawek, położony w Baranim Ogrodzie u stóp południowej ściany Baranich Rogów. Jest najwyżej położonym zbiornikiem wodnym w Tatrach (ze stałych stawów najwyżej leży Lodowy Stawek). Bardzo trudno określić jego wymiary, ponieważ ulegają one wyraźnym okresowym wahaniom. Latem stawek często wysycha całkowicie. Nie prowadzą do niego żadne szlaki turystyczne, jednak można go odwiedzić w towarzystwie uprawnionego przewodnika, przy okazji wejścia na Baranie Rogi przez Baranią Przełęcz ze strony Doliny Pięciu Stawów Spiskich.

 Osobny artykuł: Jeziora tatrzańskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]