Barbara-Janina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara-Janina
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

Wyżyna Katowicka

Miejscowości nadbrzeżne

Katowice

Wysokość lustra

286 m n.p.m.

Wyspy

brak

Morfometria
Powierzchnia

4,02 ha (Barbara)
1,78 ha (Janina)

Hydrologia
Rzeki zasilające

Bolina Zachodnia

Rzeki wypływające

Bolina Zachodnia

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Barbara-Janina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Barbara-Janina”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Barbara-Janina”
Ziemia50°13′02″N 19°02′33″E/50,217222 19,042500

Barbara-Janina – dwa sztuczne zbiorniki wodne o powierzchni 4,02 ha (Barbara) i 1,78 ha (Janina) oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujące się w zachodniej części katowickiej jednostki pomocniczej Giszowiec, w pobliżu ulicy Pszczyńskiej. Zbiorniki te leżą w zlewni Boliny Zachodniej, która jest dorzeczem Wisły i są one zasilane przez tę rzekę. Zbiorniki te wykształciły się na skutek osiadania terenu związanego z działalnością górniczą oraz spiętrzenia Boliny.

Obszar stawów jest jednym z obszarów cennym przyrodniczo Katowic, który nie jest objęty ochroną prawną. Tereny te stanowią fragmenty lasu łęgowego i występują tu stanowiska 4 gatunków roślin chronionych i 5 rzadkich, a także 6 gatunków chronionych płazów.

Zagospodarowanie zbiorników[edytuj | edytuj kod]

W 1977 roku władze kopalni Staszic rozpoczęły budowę ośrodka celem zapewnienia miejsca do wypoczynku i rekreacji dla swoich pracowników i mieszkańców Giszowca. W ośrodku stworzono dogodne warunki do uprawiania sportów, organizowano także festyny, gry i zabawy. Kompleks podzielony został na sześć części: kąpielisko, teren spacerowo-wypoczynkowy, tereny sportowe, miejsce rozrywek, teren zabaw dziecięcych i obszar handlowo-usługowy.

W kolejnych latach wytyczono alejki spacerowe, ścieżkę zdrowia, amfiteatr oraz inne obiekty. W 1971 roku przy kopalni Staszic powstała sekcja wędkarska, a przy tworzeniu ośrodka zarybiono staw Janina. W 1977 roku sekcję tą przekształcono w Koło Wędkarskie.

Przez park leśny w okolicy stawów Janina i Barbara przebiegają liczne trasy rowerowe. Zbiega się tam również kilka pieszych szlaków turystycznych PTTK:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]