Barbara Kozłowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbara Kozłowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1940
Tarnobrzeg

Data i miejsce śmierci

2008
Wrocław

Narodowość

polska

Alma Mater

PWSSP we Wrocławiu

Dziedzina sztuki

environment, instalacja artystyczna, performance

Epoka

sztuka konceptualna

Ważne dzieła
  • Linia graniczna
  • Ciągłe Spadanie
  • Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej

Barbara Kozłowska (ur. 1940 w Tarnobrzegu, zm. 2008 we Wrocławiu)[1] – artystka konceptualna, jedna z najważniejszych przedstawicielek awangardy wrocławskiej. Uczestniczka Sympozjum Plastycznego Wrocław '70 i założycielka galerii Babel. Znana z efemerycznych instalacji artystycznych, environment i performance[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzina pochodziła z Tarnobrzega. Była córką Zygmunta Kozłowskiego, nadleśniczego Koronowa, który w czasie wojny zginął w obozie w Dachau. Po wojnie zamieszkała wraz z matką i siostrami we Wrocławiu[3].

W 1959 r. próbowała zdawać na architekturę, ostatecznie rozpoczęła studia na PWSSP na „malarstwie architektonicznym”[4]. W tym czasie poznała swojego przyszłego męża, Zbigniewa Makarewicza, który z powodu problemów mieszkaniowych zamieszkał z jej rodziną[3].

Z wykształcenia była malarką[1]. Po ukończeniu studiów w 1965 roku[4] pracowała w domu kultury Pafawagu, tworząc m.in. kostiumy i scenografie. Często pracowała zespołowo, głównie z mężem Zbigniewem Makarewiczem. Ich ścieżki artystyczne rozeszły się po Sympozjum Plastycznym Wrocław '70[3].

Po stanie wojennym angażowała się w działania kultury niezależnej i realizowała swą twórczość przez drugi obieg[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Między Stanisława Dróżdża w galerii Appendix2
Przykład „pojęciokształtów” Dróżdża, praca pt. Między
Trwanie, model do projektu powstałego na Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70
Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”, 1970/2016, Park Popowicki we Wrocławiu

W swoich pracach próbowała łączyć różne dyscypliny: sztuki wizualne, architekturę, matematykę, astronomię, performance. Dużą część jej twórczości stanowiły oszczędne formalnie działania konceptualne, kompozycje przestrzenne i sytuacje artystyczne. Wykorzystując z pozoru banalne obiekty (plastikowe butelki, papierowe kartki), tworzyła instalacje o rozbudowanych znaczeniach. Potrafiła w nich konkretyzować wielkie, uniwersalne pojęcia przyrodnicze czy poetyckie, równocześnie zawierając kameralne, osobiste i intymne gesty[5]. Według Kozłowskiej, każde zjawisko dało się przedstawić jako obraz sztuki abstrakcyjnej. Mówiła:

Wszystko to możesz zobaczyć gdziekolwiek[3].

Była erudytką, otwartą na różnorodne dziedziny, jak i opinie oraz twórczość innych ludzi i artystów. Pisała także wiele tekstów teoretycznych sztuki oraz tworzyła prace poetyckie[5]. W wykonawstwie swoich projektów była nieustępliwa i konsekwentna[3]. W tekście Barbara Kozłowska. Wielka podróż Marika Kuźmicz przytacza słowa artystki będące swoistym biogramem – tekstem-performansem[6]:

urodziłam się w polsce wystawiałam dużo i zawsze tam gdzie nie chciałam wystawiać tam gdzie chciałabym wystawiać nigdy nie wystawiałam wyjeżdżałam podróżowałam występowałam wyjeżdżałam tam gdzie chciałam wyjechać z ważnych artystycznych powodów podróżowałam wszystkimi dostępnymi środkami lokomocji jak najdalej występowałam na plażach w galeriach i na video budowałam przenosiłam powtarzałam coś tam budowałam modele teoretyczne pojęć jakichś tam przenosiłam linię graniczną na księżyc i gdzieś tam powtarzałam zawsze te same banalne zdania o sztuce i rzeczywistości albo zawsze tę samą banalną prawdę o sztuce pisałam oczywistości o czymś tam brałam udział w wystawach w polsce rumunii wielkiej brytanii włoszech jugosławii podróżowałam na syberię do wielkiej brytanii na maltę do włoch jugosławii francji

Barbara Kozłowska, (zamiast życiorysu), 1975

Ciągłe spadanie[edytuj | edytuj kod]

15 marca 1968 roku odbyła się akcja artystyczna „Ciągłe spadanie”, którą współtworzyła razem ze Zbigniewem Makarewiczem, Ernestem Niemczykiem, Wiesławem Rembielińskim i Ryszardem Zamorskim[7]. Dzięki wstawiennictwu Jana Chwałczyka, ówczesnego kierownika artystycznego BWA Wrocław, spektakl udało zorganizować się w Sali Romańskiej Muzeum Architektury. Akcja inspirowana była poematem Tadeusza Różewicza pt. „Spadanie”. Składała się z elementów przestrzennych, dźwiękowych i świetlnych, a także angażowała publiczność przez rozmaite gry, np. rzucaniem pustymi ulotkami. Kozłowska była odpowiedzialna m.in. za opracowanie instalacji przestrzennych[3]. Akcja powtarzano przez kolejne dni i za każdym razem aranżowana była przez innego artystę zespołu. Cieszyła się dużą popularnością i zbiegła się z marcowymi protestami studenckimi 1968 roku. Być może również dlatego zyskała wydźwięk polityczny i została z dnia na dzień odwołana a instalacje zniknęły bez oficjalnego powodu.

Sympozjum Plastyczne Wrocław '70[edytuj | edytuj kod]

Sukces „Ciągłego spadania” zaowocował znajomością z Jerzym Ludwińskim i uczestnictwem w Sympozjum Plastycznym Wrocław '70. Kozłowska współorganizowała wydarzenie, odpowiadając za kontakt z artystami i negocjacje z Galerią Foksal.

Ostatnią wspólną pracą Kozłowskiej, Makarewicza i Niemczyka było, wystawione na Sympozjum, „Miasto-Kosmos”, określane jako „interpretacja przestrzenna poezji” czy „kompozycja przestrzeni emocjonalnej”. Później w swojej twórczości Kozłowska zwróciła się w stronę dalszej redukcji formalnej, co poróżniło ją artystycznie z Makarewiczem[3].

Artystka przyczyniła się także do popularyzacji twórczości Stanisława Dróżdża i jego poezji konkretnej, który prywatnie był bliskim znajomym jej i Makarewicza. Na Sympozjum stworzyła „Przestrzenną interpretację poezji strukturalnej” pokazującą pracę Dróżdża „Samotność”. Składająca się z 45 betonowych bloków, gdzie każdy blok to uprzestrzenniona cyfra jeden, instalacja obrazuje samotność w tłumie[a][8]. Poza tym opracowała graficznie pierwszą wersję jego słynnych „Pojęciokształtów”[3].

Galeria Babel[edytuj | edytuj kod]

Pomimo problemów ze zdrowiem, zawałem serca i pobytem w sanatorium, Kozłowskiej udało się zainicjować powstanie niezależnej, niekomercyjnej Galerii Babel. Rozwinęła się z pracowni samej artystki, która od 1968 roku organizowała w niej spotkania i dyskusje. Galeria była miejscem otwartym, do której można było wejść z ulicy i coś do niej dodać lub coś z niej zabrać. W maju 1972 roku Kozłowska zakleiła szyby galerii białym papierem, na którym można było do woli pisać. W galerii organizowane były wystąpienia i spotkania, np. uczestników Studia Kompozycji Emocjonalnej. Powstające w niej dzieła nawiązujące do przestrzeni galeryjnej zaliczyć można do environments. Jak się później okazało, działalność galerii była kluczowa w krystalizacji polskiej sztuki pojęciowej[1].

Linia graniczna[edytuj | edytuj kod]

Przez większość swojego życia Kozłowska realizowała projekt „Linii granicznej”. Artystka na różnych plażach świata tworzyła linię graniczną ze kolorowanych stożków piasku, po czym dokumentowała je fotograficznie. Linia w założeniu miała rozgraniczać całą kulę ziemską ze wschodu na zachód.

Projekt realizowany był od 1967 roku na plażach jeziora Bajkał, przez lata 70. na plaży w Łazach (wtedy oficjalnie zainicjowany[1]), na plenerze w Osiekach, na Malcie i Szkocji, dzięki znajomości ze szkockim artystą Richardem Demarco i jego wsparciu, oraz w Kalifornii czy Syberii[2].

Realizacje i projekty[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Instalacja zrealizowana została w Parku Popowickim wiele lat później, dopiero z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Wystawa prac Barbary Kozłowskiej Retrospektywa w Elblągu – News O.pl [online], O.pl Polski Portal Kultury [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (pol.).
  2. a b MWW – Muzeum Współczesne Wrocław – Plan wystaw 2020 [online], muzeumwspolczesne.pl [dostęp 2020-06-12].
  3. a b c d e f g h i Znana i nieznana. Rozmowa o Barbarze Kozłowskiej [online], SZUM, 31 lipca 2016 [dostęp 2020-06-12] (pol.).
  4. a b Barbara Kozłowska – Konteksty [online], www.contexts.com.pl [dostęp 2020-06-12].
  5. a b Redakcja, Wystawa Barbary Kozłowskiej w Fundacji Arton [online], Zwierciadlo.pl, 22 czerwca 2016 [dostęp 2020-06-12] (pol.).
  6. Marika Kuźmicz, Barbara Kozłowska. Wielka podróż [online].
  7. Ciągłe spadanie – rekonstrukcja akcji artystycznej z 1968 roku [online], wroclaw.pl [dostęp 2020-06-12] (pol.).
  8. Instalacja „Samotność” w Parku Popowickim [online], www.wroclaw2016.strefakultury.pl [dostęp 2020-06-12] (pol.).
  9. Informator IV Biennale Form Przestrzennych w Elblągu: Zjazd Marzycieli, 1971.

Materiały źródłowe[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Kozłowska. Warszawa-Wrocław: Fundacja Arton i Muzeum Współczesne Wrocław, 2020, s. 240. ISBN 978-83-63350-42-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]