Barbara Mostowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Mostowiak
Basia
Postać z M jak miłość
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie odcinek 1
4 listopada 2000
Twórca Ilona Łepkowska
Grany przez Teresę Lipowską
(od 2000)
Liczba odcinków 1306 (stan na 30 maja 2017 r.)
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1940
Rodzina małżeństwo: Lucjan Mostowiak (1960-2017)
dzieci: Maria Rogowska
Marta Budzyńska
Marek Mostowiak
Małgorzata Chodakowska
Inne informacje
Specjalność gospodyni domowa

Barbara Mostowiak[1] (ur. 15 maja 1940 r.) – fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterek polskiego serialu obyczajowego M jak miłość, grana przez Teresę Lipowską od początku produkcji 2000 roku. Barbara jest seniorką rodziny Mostowiaków, żoną Lucjana i matką czwórki dzieci: Marii, Marty, Marka i Małgosi.

Opis postaci[edytuj]

Barbara jest ciepłą, serdeczną oraz kochającą żoną i matką, doskonałą gospodynią domową o nieprzeciętnych zdolnościach kulinarnych. Osoba z charakterem, zawsze dbająca o dobro rodziny, za wszelka cenę starająca się nie dopuścić, aby któremuś dziecku, czy wnukowi działa się krzywda. W trudnych sytuacjach zawsze służy jako oparcie dla swoich najbliższych. Podobnie jak jej mąż nigdy nie przestanie zamartwiać się problemami całej czwórki i pomimo, iż już od dawna są oni dorośli wciąż przejmuje się ich losem, tak samo, kiedy byli mali.

W polskiej kulturze masowej postać Barbary Mostowiak zakorzeniła się jako idealny obraz matki i babci (czego wyrazem były pierwsze miejsca w licznych plebiscytach na ulubioną postać kobiecą polskich seriali[potrzebny przypis]), co wraz z rosnącą popularnością serialu przyniosło grającej ją Teresie Lipowskiej ogromne uznanie, będące wspaniałym dopełnieniem jej bogatego dorobku artystycznego.

Historia postaci[edytuj]

Do momentu rozpoczęcia akcji serialu[edytuj]

We wczesnej młodości Barbara uchodziła za najładniejszą dziewczynę w Grabinie i okolicy. Jej ukochany Zenon Łagoda (Emil Karewicz) – również uważany za najprzystojniejszego z okolicznych chłopców – jako, że pochodził z biednej rodziny, któregoś dnia zapragnął lepszego życia, w którym nie było miejsca dla Barbary. Przed wyjazdem do USA Łagoda poprosił ukochaną, która spodziewała się już ich wspólnego dziecka, aby dokonała aborcji. Pozbawiona ostatecznie nadziei na wspólną przyszłość z Zenkiem, Basia ani przez chwilę nie miała zamiaru pozbycia się dziecka. Gotowa była podjąć się roli samotnej matki i narazić się na szykany jako panna z dzieckiem.

Lucjan, który od dawna kochał dziewczynę zaproponował małżeństwo, a ona zgodziła się wyjść za niekochanego mężczyznę, wiedząc, że być może nigdy w życiu nie zdoła odwzajemnić jego uczuć. W Wigilię 1960 na świat przyszła Marysia, a Barbara wraz z Lucjanem zdecydowali, że dziecko nigdy nie dowie się, kto jest jego prawdziwym ojcem. Z czasem Barbara pokochała Lucjana, ale nigdy nie było to tak wielkie i porywające uczucie jakim darzyła Zenka Łagodę. Mimo to udało im się stworzyć zgodne i kochające małżeństwo, a w kolejnych latach na świat przyszła trójka ich własnych dzieci: Marta, Marek i Małgosia. Przez cały późniejszy czas Barbara wolała nie wracać do bolesnych wspomnień z wczesnej młodości, które odcisnęły nieodwracalne piętno na jej osobowości, poświęcając się bez reszty wychowywaniu dzieci, prowadzeniu wraz z Lucjanem ich wspólnego gospodarstwa.

Od momentu rozpoczęcia akcji serialu[edytuj]

O tym, że nie da się uciec od własnej przeszłości Barbara przekonała się dzień po 40 rocznicy ślubu. Wiadomość o powrocie do kraju Zenona Łagody zburzyła spokój żony Lucjana i mogła zakłócić harmonię w jej dotychczas szczęśliwym małżeństwie. Z jednej strony Barbara zdawała sobie sprawę, że Marysia po 40 latach może wreszcie dowiedzieć dowiedzieć się, iż to nie Lucjan, a Zenon jest jej prawdziwym ojcem, z drugiej strony obawiała się spotkania z mężczyzną, do którego uczuć być może nigdy nie zdołała w sobie zgasić. Dlatego podobnie jak Lucjan, nie potrafiła zaakceptować rodzącej się miłości między Małgosią i Michałem, synem Zenka, ale raczej z obawy, że ojciec chłopaka przez resztę życia będzie blisko niej. Wydarzenia nastąpiły lawinowo po sobie, spełniając najgorszy z możliwych scenariuszy. Łagoda poznał prawdę, a wkrótce potem Marysia dowiedziała się od Hanki czyją jest córką. Cała sytuacja odbiła się również na jej stosunkach z Lucjanem, zdającym sobie sprawę, że Barbara w dalszym ciągu myśli o dawnym ukochanym, czego ona sama nie potrafiła ukryć. Nieoczekiwana śmierć Łagody na atak serca i pogodzenie się Marysi z całą sytuacją pozwoliło Mostowiakom zażegnać chyba najtrudniejszy okres w ich wspólnym życiu.

Wkrótce potem Barbara zaangażowała się w ratowanie małżeństwa Marka i Hanki. Po przeczytaniu pamiętnika Hanki, pozostawionego w domu Mostowiaków poznała prawdę o motywach postępowania dziewczyny, która od lat winiąc Mostowiaków za śmierć swoich rodziców usiłowała zemścić się na ich rodzinie, m.in. wychodząc za Marka i mówiąc Marii kto jest jej prawdziwym ojcem. Następnie spowodowała wraz z Lucjanem, że dziewczyna przyjęła wersję Mostowiaków. Dowiedziawszy, że Hanka, która z tego powodu próbowała odebrać sobie życie, jest w ciąży, żona Lucjana, ani przez chwilę nie miała wątpliwości, że jest to dziecko jej syna. Chociaż Marek jasno dawał do zrozumienia matce, że nie chce mieć z dziewczyną nic wspólnego, a Hanka uparcie twierdziła, iż zaszła w ciążę z innym, Barbara wiedziała, że syn nadal kocha Hanię i za nic w świecie nie mogła pozwolić, aby jej dziecko jej syna wychowywało się poza rodziną Mostowiaków. Jakiś czas później ku radości Barbary synowa ponownie zamieszkała w domu Mostowiaków, a wkrótce na świat przyszedł Mateusz.

Kłopoty Lucjana z sercem spowodowane najpierw trudną sytuacją finansową, kradzieżą samochodu, a w końcu budową ujęcia wody pitnej, dewastującą sad Mostowiaków, skłoniły męża Barbary do wyprowadzki. Barbara choć niechętna opuszczeniu Grabiny, zaaprobowała w końcu decyzję Lucjana i wiosną 2002 roku, tuż przed ślubem Marka i Hanki Mostowiakowie zamieszkali w wynajętym mieszkaniu, znajdującym się w tym samym budynku, gdzie było mieszkanie Marysi. Barbarze, podobnie jak i Lucjanowi udało się w końcu przyzwyczaić do nowego miejsca i życia w miejskich warunkach. Pół roku później Mostowiakowie przenieśli się do wynajętego przez Małgosię i Michała domu w Grabinie, gdzie młodzi zamieszkali tuż po ślubie. Pobyt w domu Gabrysiaków nie należał do najprzyjemniejszych, gdyż Barbara i Lucjan od początku narażeni byli na nieustanne sprzeczki młodych małżonków, a rok potem stali się naocznymi świadkami rozpadu ich małżeństwa. W międzyczasie doszło do nieprzyjemnego incydentu z człowiekiem podającym się za Mariana Łagodę, stryja Michała, przebywającego w domu Michała, który znał historię Barbary i Zenka. Na jej oczach Lucjan rozprawił się z intruzem, wyrzucając go z domu, jednocześnie nie o mieszkając zrobić Barbarze uwagi pod adresem rodziny Łagodów. Zmuszeni powrotem właścicieli Mostowiakowie z poczuciem niesmaku opuścili dom Gabrysiaków, w którym podczas półtorarocznego pobytu zaznali więcej przykrości, niż szczęśliwych chwil i po dwóch latach ponownie zamieszkali w ukochanym domu wraz z Markiem i Hanką.

W późniejszych latach akcji serialu wątek Barbary nie był aż tak bardzo, jak na początku, rozbudowywany. Nie mniej jednak Basia żywo uczestniczyła w problemach całego rodu Mostowiaków. Między innymi, pomagała Marysi dojść do siebie po śmierci Krzysztofa, ciepło przyjęła do rodziny Natalkę i Ulę – adoptowane córki Hanki i Marka, Basia także bardzo przeżywała porwanie i chorobę jej syna. Zaprzyjaźniła się też z Simoną – matką Stefana i dzięki niej zaczęła o siebie dbać. Później bardzo przejęła się romansem Marka z Grażyną oraz, w efekcie, roczną separacją pomiędzy jej synem a Hanką. Opiekuje się troskliwie dziećmi i wnukami, nie zaniedbując przy okazji Lucjana. Była szczęśliwa, gdy dowiedziała się, że Marek i Hanka pozostaną małżeństwem.

Pod koniec 2010 roku małżeństwo Barbary i Lucjana przeszło pierwszy od wielu lat poważniejszy kryzys. Barbara powiedziała mężowi prosto w twarz, że to przez niego ich córka Małgorzata wyrosła na egoistkę. Oburzony Lucjan na kilka tygodni wyprowadził się z domu. Para jednak szybko doszła do porozumienia. W 2011 roku Barbara i Lucjan zostali okradzeni przez oszusta podającego się za kolegę ich wnuka, Pawła. Pod koniec tego samego roku Barbara i Lucjan nie mogli pogodzić się ze śmiercią synowej, Hanki. Seniorka pomogła wnukom przetrwać ciężki okres. Na początku 2013 roku spokojne życie Mostowiaków zostało zakłócone przez wiadomość z sądu o tym, że siostra Lucjana, Hanna, która została uznana za zmarłą podczas okupacji, przeżyła wojnę. Na domiar złego do Polski przyjechała wnuczka Hanny, Jane Buford z zamiarem dochodzenia swoich praw do majątku Mostowiaków.

Małżeństwo

Dzieci

Wnuki

Prawnuki

  • Magdalena Zduńska (córka Piotra i Kingi; ur. 2008)
  • Mikołaj Zduński (syn Piotra i Kingi; ur. 2013)
  • Hania Mostowiak (córka Natalki i Darka; ur. 2016)
  • Basia Zduńska (córka Ali, żony Pawła)

Pozostali

Przypisy

  1. Panieńskie nazwisko Barbary Mostowiak nigdy nie padło w serialu; po raz pierwszy nazwisko Wrzodak pojawia się w książce M jak Miłość. Początki, s. 58

Linki zewnętrzne[edytuj]