Barbara Ptak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Ptak
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1930
Chorzów
Współmałżonek Stanisław Ptak
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Barbara Ptak (ur. 6 kwietnia 1930 w Chorzowie) − wybitna kostiumolog teatralna i filmowa. Urodzona w Chorzowie, od wielu lat mieszkająca w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Autorka oprawy plastycznej do ponad dwustu przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i filmów. W jej ogromnym dorobku artystycznym należy wyróżnić m.in. stworzenie kostiumów do filmów: Faraon, Ziemia Obiecana, Noce i dnie, Królowa Bona. Współpracowała z wielkimi reżyserami - ikonami polskiego kina -  podczas tworzenia filmów. 

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Barbara Ptak (z domu Boruszak) urodziła się w Chorzowie 6 kwietnia 1930 roku. W 1951 roku zdała maturę w Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia artystyczne rozpoczęła w Krakowie. Studiowała również w Katowicach na wydziale grafiki krakowskiej ASP; w 1963 roku uzyskała dyplom ukończenia Wydziału Grafiki Artystycznej ASP w Warszawie w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Teoretyczną pracę dyplomową wraz z projektem wystawy z okazji 75-lecia kina w Polsce przygotowała pod kierunkiem prof. Jerzego Teoplitza.

Jeszcze jako studentka, w roku 1960 podjęła współpracę kostiumograficzną przy realizacji Waleta Pikowego w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, ze scenografią i kostiumami Bolesława Kamykowskiego. W tym czasie współpracowała też z wytwórniami filmowymi w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu jako projektantka kostiumów. W 1963 roku otrzymała w Berlinie nagrodę Ministra Kultury za nadzwyczaj oryginalne kostiumy do sztuki "Planeta Miłości" (Planet der Verlieben) G. Natchinskiego w Theater w Wittenberdze.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Z teatrem Barbara Ptak związana jest zawodowo, emocjonalnie i towarzysko od 1957 roku. Projektami scenografii do Cezara i Kleopatry Georga B. Shawa w reżyserii Mieczysława Daszewskiego w roku 1966 debiutowała na scenie Teatru Śląskiego.u Śląskiego w Katowicach.

makieta
Makieta scenografii do spektaklu Bolesna Kreatywność Śmierci, 2007.

W ciągu swej kilkudziesięcioletniej kariery artystka współpracowała z następującymi placówkami w Polsce: Operetką Śląską w Gliwicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem na Woli w Warszawie, Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Wybrzeża w Gdańsku, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu, Operą w Bydgoszczy, Teatrem Dzieci Zagłębia im. Dormana w Będzinie, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Satyry „Maszkaron” w Krakowie, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Mickiewicza w Częstochowie, Sceną 113 Górnośląskiego Centrum Kultury im. Bochenek w Katowicach, Teatrem Muzycznym im. Baduszkowej w Gdyni, Operą Nova w Bydgoszczy[1].

Wykonała również scenografie do około 130 realizacji teatralnych, również Teatru Telewizji. Ptak stworzyła kostiumy do dwóch spektakli operowych we Włoszech: L'Ape musicale i Don Giovanni[2]

Film (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Do dorobku artystycznego Barbary Ptak należą projekty kostiumów m.in. do takich obrazów filmowych jak:

 • Wierna Rzeka - reż. T. Chmielewski - 1987 rok
 • Na kłopoty... Bednarski - reż. P. Pitera - 1988 rok
 • Dama Kameliowa - reż. J. Antczak - 1995 rok
 • Koniec wojny - reż. T. Szafrański - 2004 rok
 • Diabeł - reż. - T. Szafrański, J. Banaszek - 2005 rok
 • Fanny Hill - reż. B. Colleli - 2006 rok

Cztery filmy, do których artystka zaprojektowała kostiumy, otrzymały nominacje do OscaraNóż w wodzie (1963), Faraon (1966), Ziemia Obiecana (1975) oraz Noce i dnie (1976).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

opracowano na podst. materiału źródłowego[3]

"Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków"[edytuj | edytuj kod]

"Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków" to ekspozycja stała Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic mieszcząca się w byłym mieszkaniu Państwa Ptaków. W zbiorach znajdują się pamiątki oraz dokumentacja życia zarówno artystycznego, jak i prywatnego Barbary Ptak. Można tam oglądać fotografie, kostiumy sceniczne (m.in. dwie zbroje zaprojektowane do musicalu „Człowiek z La Manchy”, w którym wystąpił mąż Barbary Ptak- Stanisław Ptak), plakaty, nagrody, wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez tę niezwykłą parę wybitnych artystów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Barbara Ptak. Kariera teatralna. www.e-teatr.pl. [dostęp 2012-01-26].
 2. W Katowicach otwarto muzeum Barbary i Stanisława Ptaków. www.dziennikzachodni.pl, 2011-11-19. [dostęp 2012-01-26].
 3. Barbara Ptak. Odznaczenia. www.e-teatr.pl. [dostęp 2012-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • B. Ptak: Stanisław Ptak. Jego listy. Jego miłość. Ich twórczość. Katowice: Tradapress Drukarnia, 2007.ISBN 83-904135-9-0.
 • E. Moroń: Barbara Ptak. Album scenograficzny. Katowice : "Śląsk" Wydawnictwo Naukowe ; Chorzów : Teatr Rozrywki, 2011. ISBN 978-83-7164-696-6.