Barbara Ptak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barbara Ptak
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1930
Chorzów
Zawód kostiumograf, scenograf
Współmałżonek Stanisław Ptak
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
za osiągnięcia w dziedzinie kostiumu filmowego
1980 r.
Złota Maska
1985, 1990, 1995, 2014 r.
Wyróżnienie niemieckiego Ministerstwa Kultury
Za kostiumy do musicalu Planet der Verliebten
1985 r.
Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego
2006 r.
Nagroda Prezydenta Miasta Katowice
2006 r.
Godło Promocyjne Kapituły „Śląski Oscar”
2006 r.
Nagroda Marszałka Województwa
Śląskiego
2011 r.
Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy scenograf – kostiumograf”
2013 r.
5. Silesia Fashion Day – nagroda za całokształt twórczości
2014 r.
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
2015 r.
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Barbara Ptak (ur. 6 kwietnia 1930 w Chorzowie) − wybitna kostiumolog teatralna i filmowa. Urodzona w Chorzowie, od wielu lat mieszkająca w Katowicach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Autorka oprawy plastycznej do ponad dwustu przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i filmów. W jej ogromnym dorobku artystycznym należy wyróżnić m.in. stworzenie kostiumów do filmów: Faraon, Ziemia Obiecana, Noce i dnie, Królowa Bona. Współpracowała z wielkimi reżyserami - ikonami polskiego kina -  podczas tworzenia filmów. 

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Barbara Ptak (z domu Boruszak) urodziła się w Chorzowie 6 kwietnia 1930 roku. W 1951 roku zdała maturę w Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studia artystyczne rozpoczęła w Krakowie. Studiowała również w Katowicach na wydziale grafiki krakowskiej ASP; w 1963 roku uzyskała dyplom ukończenia Wydziału Grafiki Artystycznej ASP w Warszawie w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Teoretyczną pracę dyplomową wraz z projektem wystawy z okazji 75-lecia kina w Polsce przygotowała pod kierunkiem prof. Jerzego Teoplitza.

Jeszcze jako studentka, w roku 1960 podjęła współpracę kostiumograficzną przy realizacji Waleta Pikowego w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, ze scenografią i kostiumami Bolesława Kamykowskiego. W tym czasie współpracowała też z wytwórniami filmowymi w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu jako projektantka kostiumów. W 1963 roku otrzymała w Berlinie nagrodę Ministra Kultury za nadzwyczaj oryginalne kostiumy do sztuki „Planeta Miłości” (Planet der Verlieben) G. Natchinskiego w Theater w Wittenberdze.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Z teatrem Barbara Ptak związana jest zawodowo, emocjonalnie i towarzysko od 1957 roku. Projektami scenografii do Cezara i Kleopatry Georga B. Shawa w reżyserii Mieczysława Daszewskiego w roku 1966 debiutowała na scenie Teatru Śląskiego.u Śląskiego w Katowicach.

makieta
Makieta scenografii do spektaklu Bolesna Kreatywność Śmierci, 2007.

W ciągu swej kilkudziesięcioletniej kariery artystka współpracowała z następującymi placówkami w Polsce: Operetką Śląską w Gliwicach, Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem na Woli w Warszawie, Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Wybrzeża w Gdańsku, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu, Operą w Bydgoszczy, Teatrem Dzieci Zagłębia im. Dormana w Będzinie, Teatrem Syrena w Warszawie, Teatrem Satyry „Maszkaron” w Krakowie, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem im. Mickiewicza w Częstochowie, Sceną 113 Górnośląskiego Centrum Kultury im. Bochenek w Katowicach, Teatrem Muzycznym im. Baduszkowej w Gdyni, Operą Nova w Bydgoszczy[1].

Wykonała również scenografie do około 130 realizacji teatralnych, również Teatru Telewizji. Ptak stworzyła kostiumy do dwóch spektakli operowych we Włoszech: L'Ape musicale i Don Giovanni[2]

Film (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Do dorobku artystycznego Barbary Ptak należą projekty kostiumów m.in. do takich obrazów filmowych jak:

Cztery filmy, do których artystka zaprojektowała kostiumy, otrzymały nominacje do OscaraNóż w wodzie (1963), Faraon (1966), Ziemia Obiecana (1975) oraz Noce i dnie (1976).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

opracowano na podst. materiału źródłowego[3]

„Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków”[edytuj | edytuj kod]

"Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków” to ekspozycja stała Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic mieszcząca się w byłym mieszkaniu Państwa Ptaków. W zbiorach znajdują się pamiątki oraz dokumentacja życia zarówno artystycznego, jak i prywatnego Barbary Ptak. Można tam oglądać fotografie, kostiumy sceniczne (m.in. dwie zbroje zaprojektowane do musicalu „Człowiek z La Manchy”, w którym wystąpił mąż Barbary Ptak- Stanisław Ptak), plakaty, nagrody, wyróżnienia oraz wiele innych ciekawostek zgromadzonych przez lata przez tę niezwykłą parę wybitnych artystów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barbara Ptak. Kariera teatralna. www.e-teatr.pl. [dostęp 2012-01-26].
  2. W Katowicach otwarto muzeum Barbary i Stanisława Ptaków. www.dziennikzachodni.pl, 2011-11-19. [dostęp 2012-01-26].
  3. Barbara Ptak. Odznaczenia. www.e-teatr.pl. [dostęp 2012-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • B. Ptak: Stanisław Ptak. Jego listy. Jego miłość. Ich twórczość. Katowice: Tradapress Drukarnia, 2007.​ISBN 83-904135-9-0​.
  • E. Moroń: Barbara Ptak. Album scenograficzny. Katowice : „Śląsk” Wydawnictwo Naukowe ; Chorzów : Teatr Rozrywki, 2011. ​ISBN 978-83-7164-696-6​.