Barbarka (Toruń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbarka
Część urzędowa Torunia
Ilustracja
Kaplica św. Barbary
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miasto

Toruń

Data założenia

XIII w.

W granicach Torunia

1950[1]

Populacja (2016)
• liczba ludności


7 osób[2]

Strefa numeracyjna

(+48) 56

Kod pocztowy

87-100

Położenie na mapie Torunia
Położenie na mapie
Portal Polska
Barbarka z 1900 roku
Staw na Barbarce
Szlaki turystyczne na terenie Barbarki

Barbarka – część urzędowa Torunia zlokalizowana na prawobrzeżu[3][4][5].

Przy podziale miasta dla potrzeb rad okręgów (jednostek pomocniczych gminy), teren Barbarki współtworzy okręg „Wrzosy”[6].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Barbarka zlokalizowana jest w północno-zachodniej części miasta, od północy graniczy z gminą Łysomice, od wschodu z Wrzosami, od południa z Bielanami i Starotoruńskim Przedmieście, zaś od zachodu z gminą Zławieś Wielka[7].

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Do głównych ulic przecinających lub stanowiących granice Barbarki zaliczyć należy: Drogę Przysiecką, Jaskółczą, Pawią, Kozią, Szosę Chełmińską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzmiankowana historycznie już w 1299 roku jako Sancta Barbara in Bormol z racji znajdującej się tu kapliczki ku czci św. Barbary. Św. Barbara rzekomo objawiła się przy jednym z miejscowych źródeł. Do początków XIX wieku źródło nosiło nazwę Świętego Źródła. W 1340 roku jest wymieniony po raz pierwszy młyn wodny, który w 1400 roku nosił nazwę Leśnego Młyna (Waldmuehle). Cudowne źródło i związane z nim uzdrowienia ściągały rzesze pielgrzymów, które rozsławiały Barbarkę. Warto zaznaczyć, że według miejscowych przekonań woda z cudownego źródła miała leczyć kołtun, który po zanurzeniu głowy miał rzekomo odpadać. Kult św. Barbary zataczał coraz większe kręgi, dlatego biskup chełmiński Wincenty Kiełbasa swoim sumptem w 1475 roku wystawił nową kaplicę. Pielgrzymujący otrzymywali znaczne odpusty, z których najważniejszy wiązał się z trzecim dniem Zielonych Świątek, podczas którego organizowano wielki doroczny jarmark.

Od 1517 roku osada wraz z młynem należała do miasta Torunia. Pod koniec XIX wieku młyn przestał istnieć. W latach 18411842 wybudowano kolejną kaplicę z muru pruskiego. Wewnątrz znajdowała się figura św. Barbary z I połowy XV wieku, gotycka, którą później przekazano do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Z tego czasu dowiadujemy się, że cudowne źródło nakryte było kamieniem młyńskim. Wodę ze źródła pielgrzymi nabierali przez otwór znajdujący się w kamieniu.

Do połowy XIX wieku w osadzie znajdowała się siedziba Leśnictwa Barbarka, a przejściowo w 1880 roku siedziba Nadleśnictwa Barbarka. W 1921 roku Barbarka była ponownie siedzibą leśnictwa, które obejmowało 1.049 ha obszarów leśnych i łąk. W 1932 roku na Barbarce prowadzono hodowlę bażantów, danieli, zajęcy, jeleni oraz saren. W 1950 roku teren Barbarki przyłączono do miasta[1].

Dziś Barbarka to zakątek w północnej części miasta o bogatych walorach turystycznych i przyrodniczych. W 2004 roku powstała Szkoła Leśna na Barbarce - ośrodek edukacji przyrodniczo - ekologicznej, która jest zarządzana i prowadzona przez Stowarzyszenie Tilia. Infrastruktura

Obszar Osady Leśnej na Barbarce to 3,8 ha, na którym znajduje się baza noclegowa, leśniczówka wraz z drobną architekturą jak polany, plac zabaw, park linowy. Obszar ten jest zarządzany przez Stowarzyszenie Tilia w Toruniu. Szkoła Leśna na Barbarce prowadzi edukację przyrodniczą przez cały rok. Ponadto, znajdują się tu , mini-bar, hotel, czynny kościół z niewielkim zabytkowym cmentarzem, Grota św. Barbary, lecznicze źródło.

Wokół budynków znajdują się tereny rekreacyjne, park linowy[8], plac zabaw, staw, dwa boiska, tor saneczkowy, plac do gry w mini golfa, miejsce do palenia ognisk oraz miejsca do grillowania. Na Barbarce są organizowane zajęcia edukacyjne, festyny ekologiczne, imprezy plenerowe, zjazdy rowerowe, biegi na orientację, imprezy dziecięce i okolicznościowe.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Barbarki znajduje się kilka zabytków:

Miejsce Pamięci Narodowej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zbrodnia w Barbarce.

Barbarka to również dla torunian Miejsce Pamięci Narodowej, w którym od października do końca grudnia 1939 roku Gestapo i Selbstschutz przeprowadził masowe egzekucje, rozstrzeliwując od 600 do 1200 Polaków i Żydów z Torunia i okolicy. Wydarzenia te upamiętnia znajdujący się na Barbarce Cmentarz-Pomnik ofiar hitleryzmu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zmiany obszaru miasta Torunia na przestrzeni wieków. [w:] Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Torunia [on-line]. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, 2006-05-18. [dostęp 2012-03-14]. (pol.).
  2. Liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w poszczególnych jednostkach urbanistycznych z podziałem na płeć. Urząd Miasta Torunia, 2016-12-31. [dostęp 2017-01-09]. (pol.).
  3. Dzielnice i osiedla Torunia. Urząd Miast Torunia. [dostęp 2012-02-23]. (pol.).
  4. Przeglądanie TERYT. GUS. [dostęp 2011-11-18]. (pol.).
  5. Geoportal miasta Torunia. Urząd Miasta Torunia. [dostęp 2011-11-18]. (pol.).
  6. Toruń - podział na okręgi (jednostki pomocnicze gminy), www.google.com [dostęp 2016-09-18].
  7. Dzielnice i osiedla | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-09-12].
  8. Park Linowy Barbarka
  9. Magdalena Niedzielska Kamienie pomnika, który przez wiele lat był tajemnicą, wreszcie przemówiły

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]