Barbarzyńca w ogrodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbarzyńca w ogrodzie
Ilustracja
Obraz Pietra Perugina Apollo i Marsjasz, wykorzystany na okładce Barbarzyńcy... wyd. 2004, Zeszyty Literackie
Autor

Zbigniew Herbert

Tematyka

sztuka, kultura

Typ utworu

esej

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1962

Wydawca

Czytelnik

poprzednia
brak
następna
Martwa natura z wędzidłem

Barbarzyńca w ogrodzie – zbiór esejów Zbigniewa Herberta, który ukazał się po raz pierwszy w 1962 roku nakładem wydawnictwa Czytelnik w Warszawie. Poświęcone są one kulturze i sztuce Włoch i Francji.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Szkice powstały w efekcie podróży Herberta po Europie, którą odbył od maja 1958 do kwietnia 1960. Sam autor napisał: Książka, którą przekazuję Wydawnictwu, będzie zbiorem szkiców z Włoch i Francji. Poświęcone będą one głównie zagadnieniom sztuki, zwłaszcza okresom wcześniejszym, mniej znanym w Polsce. [...] W szkicach staram się połączyć informacje z bezpośrednim wrażeniem, uwzględniając także tło ludzkie, krajobraz, nastrój i kolor opisywanych miejsc[1]. W słowie od autora, zamieszczonym na początku książki napisał natomiast: Czym jest ta książka w moim pojęciu? Zbiorem szkiców. Sprawozdaniem z podróży. Pierwsza podróż realna po miastach, muzeach i ruinach. Druga – poprzez książki dotyczące widzianych miejsc. Te dwa widzenia, czy dwie metody, przeplatają się ze sobą[2].

13 czerwca 1960 poeta zawarł umowę z wydawnictwem Czytelnik na edycję książki. Zanim jeszcze doszło do wydania zbioru, poszczególne eseje ukazywały się w latach 1960-62 w czasopismach: „Twórczość”, „Więź” i „Tygodnik Powszechny”. Książka ukazała się w grudniu 1962. Dwa lata później ukazało się II wydanie w Czytelniku, a potem kolejne w tym wydawnictwie i innych[3].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Na zbiór składa się 10 szkiców:

Książka została przetłumaczona na inne języki, m.in. na angielski (Barbarian in the garden) i niemiecki (Ein Barbar in einem Garten).

Kolejne tomy szkiców Herberta o kulturze europejskiej to: Labirynt nad morzem i Martwa natura z wędzidłem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fragment brudnopisu listu Herberta z 13 maja 1960, cytat za notą wydawcy w: Z. Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie, Warszawa: Fundacja Zeszytów Literackich, 2004, s. 221-222.
  2. Z. Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie, Warszawa: Fundacja Zeszytów Literackich, 2004, s. 5.
  3. Z. Herbert, Barbarzyńca w ogrodzie, Warszawa: Fundacja Zeszytów Literackich, 2004, s. 221-222.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]