Barbie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.

Barbielalka produkowana przez przedsiębiorstwo Mattel, jedna z najlepiej sprzedających się zabawek i jednocześnie najbardziej znanych ikon kultury masowej. Barbie to najpopularniejsza lalka na świecie[1].

Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Barbie zadebiutowała 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilli przez założone przez Ruth i Elliotta Handlerów przedsiębiorstwo Mattel.

Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary, dla której Ruth kupiła egzemplarz Lilli podczas pobytu w Szwajcarii. Pełne nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts. Stanowi ono tylko część wymyślonej biografii, w której występują między innymi chłopak Barbie – Ken i jej przyjaciółki – Midge i Teresa. Barbie ma również trzy młodsze siostry o imionach Skipper, Stacie i Chelsea.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruth Handler[2], obserwując swoją córkę Barbarę bawiącą się papierowymi lalkami, zauważyła, że często dawała im role dorosłych. W tamtych czasach większość lalek-zabawek dla dzieci przedstawiało niemowlęta. Zdając sobie sprawę, że może to być luką na rynku, Ruth zaproponowała ideę lalki o dojrzałej figurze swojemu mężowi Elliotowi, współzałożycielowi firmy zabawkarskiej Mattel. Jego reakcja na pomysł, podobnie jak dyrektorów firmy, była pozbawiona entuzjazmu.

Podczas podróży do Europy w 1956 roku ze swoimi dziećmi, Barbarą i Kenneth, Ruth Handler natknęła się na niemiecką lalkę o nazwaną Bild Lilli. Lilli o figurze dorosłej kobiety była dokładnym odzwierciedleniem wizji o lalce Handler, więc kupiła trzy sztuki. Jedną dała córce Barbarze, a resztę zabrała z powrotem do firmy Mattel. Lalka Lilli powstała w oparciu o popularną postać występującą w komiksach rysowanych przez Reinharda Beuthina dla gazety Die Bild-Zeitung. Lalka Lilli została po raz pierwszy sprzedana w Niemczech w 1955 roku, i mimo że sprzedawana była dorosłym, stała się popularna również wśród dzieci, którym podobało się przebieranie jej w różne stroje sprzedawane osobno[3]. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Handler przerobiła projekt lalki (z pomocą inżyniera Jacka Ryana), a lalka otrzymała nowe imię – Barbie, po córce Ruth – Barbarze. Lalka zadebiutowała na Amerykańskich międzynarodowych Targach Zabawek w Nowym Jorku w dniu 9 marca 1959 roku. Data ta jest również stosowana jako oficjalne urodziny Barbie. Mattel nabył prawa do Bild Lilli w 1964 roku i produkcja Lilli została zatrzymana. Pierwsza lalka Barbie, ubrana w strój kąpielowy w czarno-białe paski i uczesana w charakterystyczny kucyk, była dostępna zarówno jako blondynka i brunetka. Lalka została wprowadzona do obrotu jako „nastoletnia modelka” wraz z jej ubraniami stworzonymi przez projektantkę mody Charlotte Johnson pracującą dla Mattel. Pierwsze lalki Barbie były produkowane w Japonii, a ich ubrania szyte ręcznie przez Japończyków pracujących w domu. Około 350 000 lalek Barbie zostało sprzedanych w pierwszym roku produkcji. Lalka dopiero w 2000 roku otrzymała pępek[4].

Fikcyjna postać[edytuj | edytuj kod]

Pełnym nazwiskiem Barbie jest Barbara Millicent Roberts. W serii powieści wydanej przez Random House w latach 60. XX wieku, podane zostały imiona jej rodziców i ich pochodzenie – George i Margaret Roberts z fikcyjnego miasteczka Willows w stanie Wisconsin[5].

W powieściach wydanych przez Random House, Barbie uczęszczała do liceum Willows High School, podczas gdy według książek Generation Girl wydanych przez Golden Books w 1999 roku uczęszczała do fikcyjnego liceum Manhattan International High School w Nowym Jorku (szkoły opartej na rzeczywistym Stuyvesant High School)[6].

Obecnie Barbie mieszka w Malibu, w stanie Kalifornia. Ma chłopaka Kena, który po raz pierwszy pojawił się w 1961 roku. Para zerwała ze sobą w walentynki 2004 roku, ale wrócili do siebie w walentynki 2011 roku. Po zerwaniu z Kenem, Barbie przez pewien czas chodziła z Blaine’em – surferem z Kalifornii. Barbie przyjaźni się też z siostrą Blaine'a, Raquelle,.

Najlepszą przyjaciółką Barbie jest Teresa, która zastąpiła jej pierwszą najlepszą przyjaciółkę, Midge. Przyjaźni się ona także z Nikki, Summer i Raquelle, jej rywalką z czasów dzieciństwa, z którą jest obecnie w dobrych stosunkach. W 2013 firma Mattel wznowiła produkcję Midge, która otrzymała „odświeżony” profil. Występuje ona też w filmach Barbie.

Barbie ma również bardzo dużą rodzinę, która zmieniała się wraz z upływem czasu. Rodzicami Barbie są George i Margaret, ale nigdy nie pojawili się w żadnym z filmów. Dziewczyna ma z nimi bardzo dobre relacje. W filmie Barbie w świecie mody poznajemy jej ciotkę Millicent. Barbie ma też sześcioro młodszego rodzeństwa. Są to: Skipper, Todd, Tutti/Stacie, Chelsea, Kelly i Krissy, choć obecnie Barbie pokazuje się wyłącznie z Skipper, Stacie i Chelsea.

Barbie miała ponad 50 zwierzaków, w tym różne koty i psy, konie, pandę, lwiątko i zebrę. Obecnie jej zwierzakami (przedstawionymi w serii Barbie: Life in the Dreamhouse) są pies Taffy, kotka Blissa i klacz Tawny.

Posiadała szeroki wachlarz pojazdów, w tym różowe kabriolety, przyczepy i jeepy. Posiada także licencję pilota i, dodatkowo oprócz pracy jako stewardesa, obsługuje komercyjne linie lotnicze. Zawody Barbie mają na celu pokazanie, że kobiety mogą przyjmować różne role w życiu.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Problemy i kontrowersje związane z lalką Barbie i jej rolą w życiu społeczeństwa zostały przedstawione w książce amerykańskiej socjolog Mary F. Rogers Barbie jako ikona kultury. Ze względu na nierealne proporcje ciała stała się tematem wielu debat dotyczących percepcji kobiecego wyglądu i cielesności. Szczególną falą krytyki została zalana przez amerykańskie feministki, które dopatrywały się w niej obiektu nadmiernej seksualizacji i skrajnej idealizacji kobiecego ciała. Utożsamianie kształtu ciała Barbie z idealnym wymiarem kobiecych proporcji zostało uznane za promowanie anoreksji. Specyficzny sposób życia lalki, prezentowany w produktach tej marki przyczynił się również do promowania konsumpcjonizmu[7].

Na przestrzeni lat pojawiały się lalki Barbie o charakterze edukacyjnym i takie, które miały promować tolerancję. Wyprodukowano lalki Barbie w hidżabie, lalki na wózku inwalidzkim czy lalki w ciąży. Na rynku pojawiła się również budząca wiele kontrowersji ciemnoskóra Barbie Oreo, która była efektem współpracy z producentem ciastek Oreo. Szybko oskarżono ten projekt o ukryte promowanie rasizmu, gdyż nazwa "oreo" skierowana do człowieka uznawana jest w Stanach Zjednoczonych za obraźliwe określenie osób czarnoskórych[8]. Podupadający wizerunek lalki Barbie nie został podreperowany również przez lalkę Barbie na wózku inwalidzkim, która pomimo ogromnego sukcesu medialnego związanego z promowaniem tolerancji szybko została wycofana ze sprzedaży, gdyż okazało się, że ze względu na rozmiar wózka Barbie ta nie jest w stanie zmieścić się w drzwiach jakiegokolwiek domku dla lalek, wyprodukowanego przez tę firmę.

Pozytywne rozwiązania dotyczące stereotypizacji wyglądu, jak i społecznej roli Barbie pojawiły się w 2016, kiedy to na rynku pojawiły się Barbie w pełni przystające do prawdziwych proporcji kobiecego ciała i Barbie Plus Size[9]. W 2018 firma Mattel stworzyła serie Barbie Shero, w ramach której powstało wiele lalek Barbie opartych na wizerunkach znanych kobiet, które zmieniły oblicze świata. Artystek, sportsmenek czy aktywistek. Prototypem jednej z lalek została polska podróżniczka, dziennikarka i pisarka Martyna Wojciechowska.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Rodzice[edytuj | edytuj kod]

 • George Roberts (ojciec)[10]
 • Margaret Roberts (matka)

Rodzeństwo[edytuj | edytuj kod]

 • Skipper Roberts (od 1964)
 • Tutti Roberts (1965-1971)
 • Stacie Roberts (od 1990)
 • Todd Roberts (1965-1971, 1990) (brat bliźniak Tutti/Stacie)
 • Kelly Roberts (1995-2010)
 • Chelsea Roberts (od 2010)
 • Krissy (1999-2001)

Wujostwo[edytuj | edytuj kod]

 • Lillian Fairchild (ciocia)
 • Claude Fairchild (wujek)
 • Millicent Rawlins (ciocia)

Kuzyni[edytuj | edytuj kod]

 • Francie Fairchild (1966-1976)
 • Jazzie (1989-1996)
 • P.J. (1969-1985)
 • Kiran (od 1965)
 • Kristin (od 2013)
 • Max Roberts (od 2013)
 • Marie Roberts (od 2013)

Gry z Barbie[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano szereg gier, w których Barbie jest główną postacią:

Filmy z Barbie[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film z udziałem lalki, stworzony przez DIC Entertainment oraz Saban Capital Group w roku 1987, nosił nazwę „Barbie and the Rockers: Out of this World” i był to trwający 50 minut[a] musical. Według fabuły Barbie była liderką popularnej grupy rockowej. Ona i jej przyjaciółki z zespołu wyruszyły w trasę koncertową, której finał odbył się w kosmosie! W tym samym roku zrealizowano kolejny film, stanowiący kontynuację poprzedniego. Jego tytuł to „Barbie and the Sensations: Rockin’ Back to Earth”. W roku 1992 stworzono animację „Dance! Workout with Barbie”. Po raz pierwszy wykorzystano elementy live-action. Stanowiąca nieoficjalny, trzeci film z serii produkcja zakończyła pierwszą generację filmów z udziałem lalki Barbie.

Od 2001 wytwórnia Mattel produkuje drugą generację filmów z Barbie. Zaczynając od Dziadka do Orzechów, regularnie wydaje kolejne, pełnometrażowe przygody lalki.

Filmy z serii Barbie
Nr Polski tytuł Angielski tytuł Rok wydania
01 Barbie w Dziadku do orzechów Barbie in the Nutcracker 2001
02 Barbie jako Roszpunka Barbie as Rapunzel 2002
03 Barbie z Jeziora Łabędziego Barbie of Swan Lake 2003
04 Barbie jako księżniczka i żebraczka Barbie as the Princess and the Pauper 2004
05 Barbie: Wróżkolandia Barbie: Fairytopia 2005
06 Barbie i magia pegaza Barbie and the Magic of Pegasus 2005
07 Barbie: Syrenkolandia Barbie Fairytopia: Mermaidia 2006
08 Pamiętniki Barbie The Barbie Diaries 2006
09 Barbie i 12 tańczących księżniczek Barbie in the 12 Dancing Princesses 2006
10 Barbie i magia tęczy Barbie Fairytopia: Magic of the Rainbow 2007
11 Barbie jako księżniczka wyspy Barbie as the Island Princess 2007
12 Barbie Mariposa Barbie Mariposa 2008
13 Barbie i diamentowy pałac Barbie and the Diamond Castle 2008
14 Barbie w Wigilijnej Opowieści Barbie in a Christmas Carol 2008
15 Barbie przedstawia Calineczkę Barbie Presents Thumbelina 2009
16 Barbie i trzy muszkieterki Barbie and the Three Musketeers 2009
17 Barbie i podwodna tajemnica Barbie in A Mermaid Tale 2010
18 Barbie w świecie mody Barbie: A Fashion Fairytale 2010
19 Barbie i Sekret wróżek Barbie: A Fairy Secret 2011
20 Barbie i Akademia Księżniczek Barbie: Princess Charm School 2011
21 Barbie: Idealne święta Barbie: A Perfect Christmas 2011
22 Barbie i podwodna tajemnica 2 Barbie in A Mermaid Tale 2 2012
23 Barbie: Księżniczka i piosenkarka Barbie: Princess and the Popstar 2012
24 Barbie i magiczne baletki Barbie and the Pink Shoes 2013
25 Barbie: Mariposa i Baśniowa Księżniczka Barbie: Mariposa and The Fairy Princess 2013
26 Barbie i siostry w krainie kucyków Barbie & her sisters in a Pony Tale 2013
27 Barbie: Perłowa księżniczka Barbie the pearl princess 2014
28 Barbie i Tajemnicze Drzwi Barbie and the Secret Door 2014
29 Barbie: Super księżniczki Barbie in Princess Power 2015
30 Barbie: Rockowa księżniczka Barbie in Rock'n Royals 2015
31 Barbie i siostry: wielka przygoda z pieskami Barbie and her Sisters in the Great Puppy Adventure 2015
32 Barbie: Tajne Agentki Barbie: Spy Squad 2016
33 Barbie: Gwiezdna przygoda Barbie: Star Light Adventure 2016
34 Barbie i siostry na tropie piesków Barbie & Her sisters in a Puppy Chase 2016
35 Barbie w świecie gier Barbie: Video Game Hero 2017
36 Barbie: Delfiny z Magicznej Wyspy Barbie: Dolphin Magic 2017
37 Barbie: Przygody Księżniczek Barbie: Princess Adventure 2020

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Chodzi o obydwa musicale : pojedynczo trwają po około 25 minut.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kevin I. Norton i inni, Ken and Barbie at life size, „Sex Roles”, 34 (3), 1996, s. 287–294, DOI10.1007/BF01544300, ISSN 1573-2762 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 2. Barbie, barbiemedia.com [dostęp 2016-05-24].
 3. Bild Lilli Doll History & Identification 1955-1964 German, dollreference.com [dostęp 2016-05-24].
 4. BLITD, odc. Wszystko o Barbie.
 5. Cynthia Lawrence; Bette Lou Maybee (1962). Here's Barbie. Random House. OCLC 15038159
 6. Marcia Biederman (20.09.1999). Generation Next: A newly youthful Barbie takes Manhattan. Nowy Jork.
 7. Monika Kuc, "Barbie jako ikona kultury" Mary F. Kuc, Wyborcza.pl, 6 października 2003 [dostęp 2020-09-22] (pol.).
 8. Lori Tharps, MAMP History: Oreo Barbie and Cracker Barbie are Real, My American Meltingpot, 7 września 2018 [dostęp 2019-01-23] (ang.).
 9. Barbie niska, Barbie pulchniejsza. Mają "lepiej oddać to, co dziewczynki widzą wokół", TVN24.pl [dostęp 2019-01-23].
 10. M. Greenwood, J. Jackson, R. Opie, C. Spencer, Świat Mody Barbie, Warszawa 2001