Bardowick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bardowick
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Dolna Saksonia

Powiat

Landkreis Lüneburg

Zarządzający

Hermann Billung

Powierzchnia

23,25 km²

Wysokość

8 m n.p.m.

Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość


6219
267 os./km²

Nr kierunkowy

04131

Kod pocztowy

21357

Tablice rejestracyjne

LG

Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa konturowa Dolnej Saksonii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bardowick”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Bardowick”
Ziemia53°18′N 10°24′E/53,300000 10,400000
Strona internetowa
Portal Niemcy
Katedra gotycka w Bardowick

Bardowick (dolnoniem. Bewick; różne zapisy występujące w starych dokumentach: Bardowieck, Bardowiek, Bardewyk) – miasto (niem. Flecken) i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg. Jest siedzibą władz gminy zbiorowej Samtgemeinde Bardowick.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Bardowick leży ok. 5 km na północ od Lüneburga. Od wschodu sąsiaduje z gminą Adendorf, od południa z Lüneburgiem, od południowego zachodu z gminą Vögelsen, od zachodu z gminą Radbruch i od północy z gminą Wittorf. Gmina znajduje się po lewej stronie Ilmenau.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bardowick jest jedną z najstarszych miejscowości w Dolnej Saksonii. Po raz pierwszy wzmiankowany był w 795 roku, chociaż prawdopodobna jego historia jest o kilku wieków starsza. Był położony na ówczesnej granicy między germańskimi Frankami i Sasami na lewym brzegu Łaby, a Słowianami na prawym brzegu. Bardowick miał we wczesnym średniowieczu duże znaczenie polityczne i handlowe. Utracił je za panowania Henryka Lwa w Saksonii. Wtedy Adolf II Holsztyński hrabia Holsztynu założył na życzenie Henryka Lwa miasto Lubekę (1143 lub 1144), która odebrała Bardowickowi znaczenie handlowe.

Po zakończeniu II wojny światowej, w czasie od 20 maja 1945 roku do 29 marca 1946 roku, po całkowitym wysiedleniu zamieszkujących Bardowick Niemców, miejscowość zamieszkiwało ok. 5 tys. Polaków – byłych więźniów obozów koncentracyjnych, obozów pracy i jeńców wojennych.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła (Dom St. Peter und Paul) zbudowany w latach 1389–1485, nazywany również katedrą, chociaż prawdopodobnie nigdy nie miał tu siedziby żaden biskup.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Panuje gospodarka rolna, szczególnie szparagi, poza tym Bardowick jest centrum największych upraw marchwi.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Od centrum Bardowick do autostrady A39 (dawna A250) na węźle Lüneburg-Nord są niespełna 2 km. Przez środek gminy prowadzi szlak drogi krajowej B4.