Bardowick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bardowick
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Dolna Saksonia
Powiat Powiat Lüneburg
Zarządzający Hermann Billung
Powierzchnia 23,25 km²
Wysokość 8 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

6 219
267 os./km²
Nr kierunkowy 04131
Kod pocztowy 21357
Tablice rejestracyjne LG
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Bardowick
Bardowick
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Bardowick
Bardowick
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Bardowick
Bardowick
Ziemia 53°18′N 10°24′E/53,300000 10,400000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy
Katedra gotycka w Bardowick

Bardowick (dolnoniem. Bewick; różne zapisy występujące w starych dokumentach: Bardowieck, Bardowiek, Bardewyk) - miasto (niem. Flecken) i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüneburg. Jest siedzibą gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Bardowick.

Położenie geograficzne[edytuj]

Bardowick leży ok. 5 km na północ od Lüneburga. Od wschodu sąsiaduje z gminą Adendorf, od południa z Lüneburgiem, od południowego zachodu z gminą Vögelsen , od zachodu z gminą Radbruch i od północy z gminą Wittorf. Gmina znajduje się po lewej stronie Ilmenau.

Historia[edytuj]

Bardowick jest jedną z najstarszych miejscowości w Dolnej Saksonii. Po raz pierwszy wzmiankowany był w 795 roku, chociaż prawdopodobna jego historia sięga kilku wieków wstecz. Był położony na ówczesnej granicy między germańskimi Frankami i Sasami na lewym brzegu Łaby, a Słowianami na prawym brzegu. Bardowick miał we wczesnym średniowieczu bardzo duże znaczenie polityczne i handlowe. Utracił je za panowania Henryka Lwa w Saksonii. Wtedy Adolf II Holsztyński hrabia Holsztynu założył na życzenie Henryka Lwa miasto Lubekę (1143 lub 1144), która odebrała Bardowickowi ważne znaczenie handlowe.

Po zakończeniu II wojny światowej, w czasie od 20 maja 1945 roku do 29 marca 1946 roku, po całkowitym wysiedleniu zamieszkujących Bardowick Niemców, miejscowość zamieszkiwało ok. 5 tys. Polaków – byłych więźniów obozów koncentracyjnych, obozów pracy i jeńćów wojennych.

Zabytki[edytuj]

Ciekawym obiektem jest kościół pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła (Dom St. Peter und Paul) zbudowany w latach 1389 - 1485, nazywany również katedrą, chociaż prawdopodobnie nigdy nie miał tu siedziby żaden biskup.

Gospodarka[edytuj]

Panuje gospodarka rolna, szczególnie szparagi, poza tym Bardowick jest centrum największych upraw marchwi.

Komunikacja[edytuj]

Od centrum Bardowick do autostrady A39 (dawna A250) na węźle Lüneburg-Nord są niespełna 2 km. Przez środek gminy prowadzi szlak drogi krajowej B4.

Linki zewnętrzne[edytuj]