Barionyks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barionyks
Baryonyx walkeri
Charig & Milner, 1986
Model barionyksa w NHM
Model barionyksa w NHM
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
Rodzina spinozaury
Podrodzina barionyksy
Rodzaj barionyks
Gatunek Baryonyx walkeri
Porównanie rozmiarów Baryonyx walkeri z innymi przedstawicielami rodziny Spinosauridae
Replika skamieniałości holotypu

Barionyks (Baryonyx walkeri) – dwunożny, mięsożerny dinozaur żyjący w epoce wczesnej kredy 130–125 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Europy.

Jego nazwa oznacza "ciężki pazur" (βαρύς/barys = "ciężki" + ὄνυξ/onyx = pazur) i odnosi się do pazura na pierwszym palcu kończyn przednich, mierzącego 35 cm[1].

Szacuje się, że barionyks mierzył około 8,5 m i osiągał wagę 1,7 ton. Wyróżniał się spośród teropodów swoją długą, niską i wąską czaszką. Jego nozdrza oddalone były od czubka pyska o 10 cm. W szczękach znajdowało się około 125 drobnych, ostrych zębów. Kształt jego czaszki przypomina kształt pyska gawiala. Jego szczątki znaleziono w deltach dawnych rzek, co wskazywać by mogło na rybożerność. O rybożerności świadczą znalezione wraz z ze skamieniałościami rybie łuski oraz liczne małe, cienkie i spiczaste zęby, nadające się do chwytania śliskiej zdobyczy.

Jego skamieniałości znaleziono w południowej Anglii i w Portugalii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charig, A.J. and Milner, A.C. (1997). "Baryonyx walkeri, a fish-eating dinosaur from the Wealden of Surrey." Bulletin of the Natural History Museum of London, 53: 11–70.
  2. Buffetaut, E. (2007). "The spinosaurid dinosaur Baryonyx (Saurischia, Theropoda) in the Early Cretaceous of Portugal." Geological Magazine, 144(6): 1021-1025. doi:10.1017/S0016756807003883

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]