Barista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barista na turnieju WBC

Barista[1] – osoba zawodowo zajmująca się wybieraniem, parzeniem oraz podawaniem kawy. W języku polskim funkcjonuje również nazwa kawiarka[2].

Kursy dla baristów obejmują zwykle naukę takich umiejętności jak:

  • znajomość gatunków kawy
  • przyrządzanie kawy
  • przygotowywanie artystycznych kaw (warstwowych itp.)
  • prawidłowe dbanie o ekspres do kawy
  • rozróżnianie rodzajów mleka
  • obsługę klienta

Organizowane są Mistrzostwa Świata Baristów (World Barista Championship). W Polsce od 2001 roku podczas Międzynarodowych Targów Gastronomiczno-Hotelarskich EuroGastro odbywają się także Mistrzostwa Polski Baristów (organizowane przez SCAE). W 2006 każdy z zawodników miał 15 minut na przygotowanie: 4 espresso, 4 cappuccino i 4 bezalkoholowych drinków na bazie espresso własnego przepisu.

W pierwszych Mistrzostwach Polski Baristów w 2002 roku mistrzem został Sylwester Królik, w 2003 – Grzegorz Głybyszyn, w 2004 – Robert Dzióbek, w 2005 – Marcin Rusnarczyk, w 2006 – Rafał Adamek. W 2007 zwycięzcą został Łukasz Jura, który w tym samym roku, jako reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Baristów w Tokio, zajął 10. miejsce. W roku 2008 mistrzem Polski baristów został Sławomir Saran z kawiarni Coffeeheaven, który uplasował się też na 16. miejscu podczas World Barista Championship (Mistrzostwa Świata Baristów). Tytuł Mistrza Polski Baristów w 2009 roku objęła Izabela Popiołek z kawiarni Green Coffee.

Przypisy

  1. Słownik ortograficzny PWN. [dostęp 2013-08-12].
  2. Księga II. W: Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz. s. wiersz 500.