Barnaba (Bielajew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warnawa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1887
Moskwa
Data i miejsce śmierci 6 maja 1963
Kijów
Miejsce pochówku Cmentarz Bajkowa
Wyznanie prawosławne
Chirotonia biskupia 16 lutego 1920

Warnawa, imię świeckie: Nikołaj Nikanorowicz Bieliajew (ur. 12 maja 1887 w Moskwie, zm. 6 maja 1963 w Kijowie) – rosyjski biskup prawosławny i asceta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie ślusarza, ukończył gimnazjum w Moskwie, a następnie akademię duchowną w tym samym mieście, uzyskując końcowy dyplom kandydata (magistra) teologii w 1915. Wcześniej, w 1911, złożył śluby zakonne, a następnie kapłańskie w 1913. W roku następnym pielgrzymował do Jerozolimy. Po powrocie został wykładowcą homiletyki w seminarium duchownym w Niżnym Nowogrodzie, uzyskując godność archimandryty i obejmując równolegle obowiązki przełożonego monasteru Staro-Gołutwińskiego.

16 lutego 1920 został biskupem pomocniczym eparchii niżnonowogrodzkiej z tytułem biskupa wasilsurskiego, jednak w 1922, z uwagi na zły stan zdrowia został zwolniony z obowiązków duszpasterskich. Latem tego samego roku, dowiedziawszy się, że jego wcześniejszy przełożony biskup Eudokim (Mieszczerski) poparł ruch Żywej Cerkwi, postanowił zostać jurodiwym. W 1928 założył nielegalny monaster w Kyzyłordzie i rozpoczął życie ascety, jak i napisał pracę Podstawy sztuki świętości.

W 1931 udał się do Moskwy, gdzie w 1933 został aresztowany pod zarzutem prowadzenia religijnej propagandy wśród młodzieży, wyszła też na jaw jego wcześniejsza aktywność. Został skazany na trzy lata obozu we wsi Topuczaja. Po zakończeniu kary żył w Tomsku i Kijowie, gdzie zmarł.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]