Barnes Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barnes Foundation
Ilustracja
Nowy budynek galerii
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Pensylwania
Miejscowość Filadelfia
Adres 2025 Benjamin Franklin Parkway, PA 19130
Data założenia 1922
Dyrektor Derek Gillman
Położenie na mapie Pensylwanii
Mapa lokalizacyjna Pensylwanii
Barnes Foundation
Barnes Foundation
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Barnes Foundation
Barnes Foundation
Ziemia39°57′22″N 75°10′22″W/39,956111 -75,172778
Strona internetowa

Barnes Foundation (pol. Fundacja Barnesa) – galeria sztuki oraz centrum edukacyjne znajdujące się w miejscowości Filadelfia , (USA). Fundację założył w 1922 Albert C. Barnes stawiając sobie za cel promocję rozwoju edukacji i rozbudzenie zainteresowania sztuką. Poprzednio galeria położona była na terenie arboretum o powierzchni 4,85 ha w specjalnie dla niej wzniesionym obiekcie. Posiada w swoich zbiorach jedną z największych na świecie kolekcji malarstwa okresu impresjonizmu, postimpresjonizmu i wczesnego modernizmu.

Galeria jest dostępna dla zwiedzających.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Arboretum Fundacji Barnesa
Wnętrze (fragment) galerii w nowym budynku
Dom farmerski Ker-Feal
Dawny budynek galerii

Albert Coombs Barnes (1872–1951) urodził się na robotniczych przedmieściach Pensylwanii. W wieku lat 20 ukończył University of Pennsylvania Medical School. Studiował również chemię i farmakologię w Niemczech. Po powrocie do Ameryki wynalazł antyseptyczny preparat, Argyrol. W 1902 założył firmę Barnes & Hille, której pomyślny rozwój przyniósł mu w nadchodzących latach fortunę. Z czasem Barnes zainteresował się malarstwem i postanowił swoim zapałem zarazić pracowników swojej firmy, w której halach pojawiły się wkrótce obrazy Williama Glackensa, Ernesta Lawsona i Maurice’a Prendergasta[1].

W 1918 Barnes zaczął uczestniczyć w seminariach Johna Deweya organizowanych na Columbia University, poświęconych naukowemu sposobowi edukacji. Dewey i Barnes szybko się zaprzyjaźnili i zostali współpracownikami. Pod wpływem Deweya Barnes założył w 1922 fundację swego imienia, Barnes Foundation, mianując w roku następnym Deweya pierwszym dyrektorem fundacji ds. edukacji. Jako uposażenie fundacji zakupił wraz z żoną Laurą niespełna 5-hektarowe arboretum w miasteczku Merion koło Filadelfii. Dotychczasowy jego właściciel, prawnik i ogrodnik Joseph Lapsley Wilson otrzymał posadę dyrektora arboretum i powiernika fundacji, które to funkcje sprawował aż do śmierci w 1928.

Do zaprojektowania galerii i rezydencji Barnes wynajął francuskiego architekta Paula Philippe’a Creta (1876–1945). Oba budynki zostały ukończone w 1925. Płaskorzeźby wykonał Jacques Lipchitz a dekoracje dachu firma Enfield Pottery[1].

W 1929 Barnes sprzedał firmę i postanowił całkowicie poświęcić się swojej fundacji i kolekcjonowaniu dzieł sztuki prowadząc przy tym działalność edukacyjną. Przedmiotem jego zainteresowań kolekcjonerskich stała się obok modernizmu również sztuka afrykańska a także afroamerykańska. Wyrazem tego było czynne wspieranie artystów afroamerykańskich.

W 1940 Barnes nabył XVIII-wieczny dom farmerski w Chester County, w stanie Pensylwania, któremu nadał imię swojego ulubionego psa, "Ker-Feal". Zachowując oryginalne wyposażenie przekształcił dom w muzeum antycznych mebli, amerykańskiej ceramiki i sztuki dekoracyjnej. W tym samym roku jego żona Laura założyła szkołę Barnes Arboretum School, żeby uczyć w niej ogrodnictwa, botaniki i architektury krajobrazu a przy tym dostarczyć studentom możliwości zajęć praktycznych z żywymi roślinami pod okiem doświadczonych wykładowców z University of Pennsylvania i innych liczących się uczelni[1].

Nowa siedziba[edytuj | edytuj kod]

3 stycznia 2011 rozpoczęła się przeprowadzka zbiorów do nowej siedziby w Filadelfii przy Benjamin Franklin Parkway. Na początek ekipa konserwatorska Fundacji przygotowała przeniesienie 10 galerii na piętrze. W 2012 roku zakończono proces przeniesienia całości zbiorów do nowego budynku. W nowej lokalizacji zachowano układ wnętrz taki sam jak w pierwotnej siedzibie. Jednakże nowa siedziba ma duży hol wejściowy i dodatkową przestrzeń na ekspozycje czasowe.[2].

Kolekcja[edytuj | edytuj kod]

W zbiorach galerii znajduje się jedna z najwspanialszych kolekcji dzieł francuskiego impresjonizmu i postimpresjonizmu, w tym duża ilość obrazów Pierre'a-Auguste’a Renoira (181), Paula Cézanne’a (69), Henriego Matisse’a (59). W mniejszej liczbie są dzieła Edgara Degasa (11), Vincenta van Gogha (7), Georgesa Seurata (6), Édouarda Maneta (4) i Claude’a Moneta (4). Bogato reprezentowani są twórcy sztuki współczesnej: Pablo Picasso (46 obrazów), Chaim Soutine (21), Henri Rousseau (18) i Amedeo Modigliani (16).

Poza nimi galeria ma znaczące zbiory malarstwa amerykańskiego (Charles Demuth, William Glackens, bracia Maurice i Charles Prendergast), rzeźby afrykańskiej, sztuki prekolumbijskiej, azjatyckiej, kolekcje średniowiecznych manuskryptów, obrazy dawnych mistrzów (El Greco, Peter Paul Rubens i Tycjan) oraz eksponaty sztuki starożytnej: egipskiej, etruskiej, greckiej i rzymskiej. Reprezentowane jest ponadto europejskie i amerykańskie rzemiosło artystyczne[3].

Ker-Feal[edytuj | edytuj kod]

Do fundacji Barnesa należy, obok arboretum i galerii w Merion, Ker- Feal, XVIII-wieczny dom farmerski, znajdujący się w Chester Springs (stan Pensylwania), wyposażony przez założyciela fundacji w kolekcje wczesnoamerykańskiej sztuki dekoracyjnej, w tym znaczący zbiór ceramiki osadników pensylwańskich pochodzenia niemieckiego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Édouarda Maneta[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Auguste’a Renoira[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Paula Cézanne’a[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Vincenta van Gogha[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Henriego Rousseau[edytuj | edytuj kod]

Obrazy Amedea Modiglianiego[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The Barnes Foundation: About the Barnes Foundation (ang.). www.barnesfoundation.org. [dostęp 2011-04-19].
  2. The Barnes Foundation: Downstairs Galleries (ang.). web.archive.org. [dostęp 2017-02-26].
  3. The Barnes Foundation: Art Collection (ang.). www.barnesfoundation.org. [dostęp 2011-04-19].