Baron Münchhausen (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baron Münchhausen
Münchhausen
Gatunek komedia fantastyczna
Rok produkcji 1943
Kraj produkcji  III Rzesza
Czas trwania 119 minut
Reżyseria Josef von Báky
Scenariusz Erich Kästner
Główne role Hans Albers
Muzyka Georg Haentzschel
Zdjęcia Werner Krien, Konstantin Irmen-Tschet
Scenografia Otto Guelstorff
Kostiumy Manon Hahn
Montaż Milo Harbich, Walter Wischniewsky
Produkcja Eberhard Schmidt

Baron Münchhausen, Münchhausen – komedia fantastyczna z 1943 r. (reż. Josef von Báky) na podstawie powieści Niezwykłe przygody Barona Münchhausena Rudolfa Ericha Raspego i Gottfrieda Augusta Bürgera. Pomimo tego, że film powstał w czasach narodowego socjalizmu i na zamówienie Goebbelsa, twórca oparł się wpływowi polityki na fabułę.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w XVIII wieku. Niemiecki szlachcic dokonuje wielu niezwykłych czynów, takich jak lot na kuli armatniej, taniec z Wenus, trafia do brzucha potwora morskiego, leci na księżyc, gdzie konstatuje, że jego zegarek działa, natomiast czas się zatrzymał.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Ministerstwo propagandy Niemiec zamówiło film z okazji 25-lecia wytwórni UFA, był to trzeci film zrealizowany w technice Agfacolor, w zamierzeniu miał on stanowić konkurencję dla amerykańskiego Czarnoksiężnika z Oz. Film został wyemitowany w marcu 1943, w miesiąc po kapitulacji niemieckiej 6 Armii pod Stalingradem. Dla społeczeństwa niemieckiego stanowił odskocznię od przedłużającej się wojennej rzeczywistości, co spowodowało że wpływy za bilety szybko przekroczyły duży budżet produkcji.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

i inni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]