Barrel racing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barrel racing w Calgary Stampede
Diagram przedstawiający schemat konkurencji Barrel Racing. Jeździec zaczyna od czerwonej linii, robi koło dookoła pierwszej beczki, następnie okrąża drugą i trzecią. Czas jest zatrzymywany, gdy przekroczy czerwoną linię. Ten schemat jest określany jako "liść koniczyny" (Cloverleaf). Schemat może się również zaczynać od lewej beczki.

Barrel racing – dyscyplina jeździecka w stylu western, w której koń i jeździec próbują w jak najkrótszym czasie ukończyć przejazd dookoła beczek. Barrel racing początkowo był rozgrywany w USA tylko przez kobiety. Obecnie jest to jedna z głównych dyscyplin szybkościowych na zawodach westernowych, rozgrywanych na całym świecie przez obie płci. Konkurencja łączy w sobie wysportowanie konia i umiejętności jeźdźca w bezpiecznym i zakończonym sukcesem manewrowaniu między trzema beczkami (zazwyczaj mającymi około 200 litrów) rozmieszczonymi w trójkącie na środku areny.

W czasie zawodów, czas jest mierzony przy użyciu fotokomórki (urządzania używającego lasera do pomiaru czasu) lub stopera (na lokalnych i nieprofesjonalnych zawodach).

Czas jest mierzony od momentu, gdy koń i jeździec miną linię startu, do momentu minięcia linii końcowej. Czas jeźdźca zależy od kilku czynników, takich jak kondycja fizyczna i psychiczna konia, umiejętności jeździeckie oraz typ podłoża (jakość, głębokość i zawartość piasku na arenie).