Bart D. Ehrman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bart D. Ehrman
Bart D. Ehrman
Imiona i nazwisko Bart D. Ehrman
Data i miejsce urodzenia 1955
Narodowość amerykańska
Język angielski
Obywatelstwo amerykańskie
Alma Mater Moody Bible Institute
Wheaton College
Princeton Theological Seminary
Gatunki krytyka tekstu
Strona internetowa

Bart D. Ehrman (ur. 1955) – amerykański specjalista w dziedzinie badań Nowego Testamentu zwanych krytyką tekstu, profesor na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill.

Domeną jego pracy naukowej są kwestie dotyczące Jezusa historycznego, apokryfów z okresu wczesnego chrześcijaństwa oraz okresu Ojców Kościoła, a także tradycja rękopisów Nowego Testamentu. Jest autorem ponad dwudziestu książek, wielu artykułów naukowych i kilkudziesięciu recenzji książek.

Wśród jego książek znajdują się między innymi: grecko-angielskie wydanie Ojcowie Kościoła w serii Loeb Classical Library (Harvard University Press), opracowanie dotyczące nowo odkrytej Ewangelii Judasza pod nazwą The Lost Gospel of Judas Iscariot (Oxford University Press), a także trzy pozycje będące na liście bestsellerów gazety New York Times: Jezus Interrupted (przegląd najnowszych badań naukowych dotyczących Nowego Testamentu), God's Problem (praca na temat cierpienia w Biblii) i Przeinaczanie Jezusa (popularnonaukowe ujęcie problematyki tworzenia kopii tekstu Nowego Testamentu). Książki Barta D. Ehrmana zostały przetłumaczone na dwadzieścia siedem różnych języków.

W swoich książkach często wspomina swój młodzieńczy chrześcijański fundamentalizm, który wykształcił w nim wiarę w to, że słowa Biblii są natchnione przez Boga i chronione przez niego od jakichkolwiek błędów. Jego późniejsze studia ostatecznie przekonały go, że słowa Biblii są pełne sprzeczności i błędów wynikłych z procesu ręcznego kopiowania tekstów w pierwszych wiekach n.e. Przez 15 lat uważał siebie za liberalnego chrześcijanina, później po zmaganiach z problemem filozoficznym zła i cierpienia stał się agnostykiem.

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ehrman jest absolwentem Wheaton College (Illinois). W 1985 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w Seminarium Teologicznym w Princeton. Od 1988 roku – po czterech latach nauczania na Uniwersytecie Stanowym Rutgers w New Jersey – pracuje na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill pełniąc między innymi w latach 20002006 funkcję dyrektora tego wydziału[1].

Książki wydane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Bart D. Ehrman CV (ang.). [dostęp 2011-07-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bart D. Ehrman Przeinaczanie Jezusa: kto i dlaczego zmieniał Biblię, Warszawa: Wydawnictwo CiS, 2009. ISBN 978-83-85458-27-2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]