Bart D. Ehrman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bart D. Ehrman
Ilustracja
Imiona i nazwisko Bart D. Ehrman
Data i miejsce urodzenia 1955
Narodowość amerykańska
Język angielski
Obywatelstwo amerykańskie
Alma Mater Moody Bible Institute
Wheaton College
Princeton Theological Seminary
Gatunki krytyka tekstu
Strona internetowa

Bart D. Ehrman (ur. 1955) – profesor na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, amerykański krytyk tekstu Nowego Testamentu, autor bestsellerów.

W swoich książkach często wspomina swój młodzieńczy chrześcijański fundamentalizm, który wykształcił w nim wiarę w to, że słowa Biblii są natchnione przez Boga i chronione przez niego od jakichkolwiek błędów. Jego późniejsze studia ostatecznie doprowadziły go do wniosku, że rękopisy biblijne zawierają wiele błędów wynikłych z procesu ręcznego kopiowania tekstów w pierwszych wiekach n.e. Przez 15 lat uważał siebie za liberalnego chrześcijanina, później po zmaganiach z problemem filozoficznym zła i cierpienia stał się agnostykiem. Niektóre jego wnioski są odrzucane przez innych uczonych.

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj]

Ehrman jest absolwentem Wheaton College (Illinois). W 1985 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w Seminarium Teologicznym w Princeton. Od 1988 roku – po czterech latach nauczania na Uniwersytecie Stanowym Rutgers w New Jersey – pracuje na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill pełniąc między innymi w latach 20002006 funkcję dyrektora tego wydziału.

Domeną jego pracy naukowej są kwestie dotyczące Jezusa historycznego, apokryfów z okresu wczesnego chrześcijaństwa oraz okresu Ojców Kościoła, a także tradycja rękopisów Nowego Testamentu. Jest autorem ponad dwudziestu książek, wielu artykułów naukowych i kilkudziesięciu recenzji książek.

Wśród jego książek znajdują się między innymi: grecko-angielskie wydanie Ojcowie Kościoła w serii Loeb Classical Library (Harvard University Press), opracowanie dotyczące nowo odkrytej Ewangelii Judasza pod nazwą The Lost Gospel of Judas Iscariot (Oxford University Press), a także trzy pozycje będące na liście bestsellerów gazety New York Times: Jezus Interrupted (przegląd najnowszych badań naukowych dotyczących Nowego Testamentu), God's Problem (praca na temat cierpienia w Biblii) i Przeinaczanie Jezusa (popularnonaukowe ujęcie problematyki tworzenia kopii tekstu Nowego Testamentu). Książki Barta D. Ehrmana zostały przetłumaczone na dwadzieścia siedem różnych języków.

Jednym z jego najważniejszych dzieł jest The Orthodox Corruption of Scripture (1996, 2011).

Krytyka[edytuj]

Ehrman jest często krytykowany przez innych uczonych za brak obiektywizmu. Daniel Wallace, pomimo iż nazwał Ehrmana jednym z wiodących amerykańskich krytyków tekstu, zarzucił mu brak rzetelności naukowej. Wallace wytyka Ehrmanowi, że pomimo, iż jest świadomy tego, że większość wariantów tekstowych jest nieistotna, to jednak w swych popularnych publikacjach zawyża problem tych wariantów, sugerując nawet, że utrudniają dotarcie do oryginalnego tekstu Nowego Testamentu. Wallace zarzucił również, że część jego analiz gramatycznych jest błędna[1]. Ehrman stosuje inną miarę dla rękopisów Nowego Testamentu a inną w odniesieniu do innych dzieł starożytnych[2].

Andreas J. Köstenberger, Darrell L. Bock oraz Josh D. Chatraw krytykują Ehrmana za sposób w jaki powołuje się na rzekomy consensus współczesnych uczonych. Mówiąc o consensusie ma na myśli tylko tych uczonych, którzy wyrażają poglądy zgodne z nim samym[3]. Chatraw ocenił, że Ehrman rzadko kiedy informuje czytelnika o poglądach przeciwnych do jego własnych[4].

Craig Blomberg zarzucił Ehrmanowi, że zawyża liczbę jak i znaczenie wariantów tekstowych Nowego Testamentu, a twierdzenia jakoby kanon biblijny utworzony został z przyczyn politycznych są nieuzasadnione[5].

Książki wydane w Polsce[edytuj]

Przypisy

  1. D. Wallace. The Gospel According to Bart: A Review Article of Misquoting Jesus by Bart Ehrman. „JETS”. 49/2, s. 327–349, June 2006. 
  2. D. Wallace: Revisiting the Corruption of the New Testament. Grand Rapids: 2011, s. 29-30. ISBN 978-0-8254-3338-2.
  3. Truth in a Culture of Doubt: Engaging Skeptical Challenges to the Bible. B&H Publishing Group, 2014, s. 34. [dostęp 2015-11-08].
  4. Josh Chatraw. Disunity and Diversity: The Biblical of Bart Ehrman. „Journal of the Evangelical Theological Society”. 3. 54, s. 449, 2011. [dostęp 2015-11-08]. 
  5. Craig Blomberg: Can We Still Believe the Bible. Brazos Press, 2014, s. 13.

Bibliografia[edytuj]

  1. Bart D. Ehrman Przeinaczanie Jezusa: kto i dlaczego zmieniał Biblię, Warszawa: Wydawnictwo CiS, 2009. ISBN 978-83-85458-27-2

Linki zewnętrzne[edytuj]